Skutočné príbehy

27 (Dušan Debnár)

Knihu 27 som dostala od vydavateľstva Elist ešte pred jej vydaním. Zaujalo ma, že ide o príbeh trestanca, ktorý bol vo väzení 27 rokov.

Kniha 27 napísaná odsúdeným Dušanom Debnárom

Autorom je bývalý väzeň Dušan Debnár, ktorý sa dostal za mreže na veľmi dlhý čas. Táto kniha je jeho osobnou výpoveďou.

Do väzenia išiel vo svojich 30 rokoch za obzvlášť závažný zločin. Ja mám teraz tiež 30 a neviem si ani predstaviť, že by som takmer rovnaký čas života mala stráviť vo väzení. Ale, našťastie, tento príbeh nie je o mne.

“Po vypočutí rozsudku som psychicky umrel.”

Musím sa priznať, že som čakala trochu iný príbeh. Myslela som si, že kniha bude o tom, aký je život vo väzení v zmysle šikany od spoluväzňov či dozorcov a podobné “pikošky” .

Kniha je však úplne iná. Je to autorova výpoveď o tom, ako sa so všetkým zmieroval. Ako si musel všetko ujasniť vo svojom vnútri a ako sa vo väzení utiekal k Bohu. V jednej veci mi bol autor/trestanec sympatický. Bol si vedomý toho, čo vykonal a nesnažil sa to popierať. Pretože všetci vieme, že väznice sú plné “nevinných”.

DSC_0070xx
Dušan Debnár: 27

Mrzelo ma, že ani pomoc iným ľuďom hlavného hrdinu neochránila pred problémami bezprostredne po jeho prepustení. Potvrdí sa staré známe dôveruj, ale preveruj.

Musí byť zvláštne vrátiť sa späť do života, ktorý ste opustili pred toľkými rokmi a ktorý sa za tú dobu radikálne zmenil. Zmenil sa režim, zmenili sa vzťahy v rodine, zmenilo sa jednoducho všetko a vy o tom máte len nejasné a skreslené tušenie. Hoci ste počúvali rádio, písali ste listy. Realita je však iná ako predstavy o nej.

“Zobral som do úvahy takzvaný vyšší záujem – boj za seba. Začal som sa teda udomácňovať.”

Kniha je rozdelená na časť pred väzením, obdobie vo väzení, prípravu na slobodu a obdobie, keď sa hlavný hrdina vrátil späť do väzenia.

Časť, ktorá bola o väzení, pôsobí mierne neprehľadne, autor preskakoval z témy do témy, akoby chcel na obmedzenej ploche vyrozprávať naraz všetko, čo považoval za dôležité. Jeho rozprávanie je viac-menej popisné, bez hlbšej analýzy. Kto sa dokáže touto časťou prelúskať, dostane sa k príbehu o prepustení a o ďalšom osude hlavného hrdinu, ktorý bol z môjho pohľadu veľmi zaujímavý.

Verím tomu, že táto výpoveď autorovi pomohla v jeho živote na slobode a knihou zrejme uzavrel ťažkú etapu svojho života. Takisto dúfam, že čitateľa autorov “nespisovateľský” štýl neodradí od dočítania.

Kniha nie je oddychové čítanie. Odporúčala by som ju tým, ktorí chcú nazrieť do života trestanca a chcú získať pohľad z prvej ruky, chcú pochopiť, čím prechádzajú odsúdení po svojom prepustení a prečo je pre nich ťažké začleniť sa do civilného života. Možno pomôže aj tým, ktorí si svoj trest práve odpykávajú a nevedia sa pohnúť z miesta. Takto sa môžu poučiť na chybách niekoho, kto rovnakým osudom už prešiel.

Knihu 27 si môžete kúpiť na stránke vydavateľstva Elist:

https://elist.sk/obchod/27/

Titul: 27

Originálny názov: 27

Autor: Dušan Debnár

Počet strán: 236 strán

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Elist

0 comments on “27 (Dušan Debnár)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: