Mysteriózne príbehy Romány

Prosté rozprávky (Marek Hudec)

Poznáte ten pocit, keď vezmete do rúk knihu a neviete, čo od nej čakať? Presne takéto pocity som mala pri knihe Prosté rozprávky slovenského autora Mareka Hudeca. Hoci milujem rozprávky, nevedela som si predstaviť ich pretavenie do modernej literatúry.

proste

Kniha je vystavaná z listov, ktoré píše hlavný hrdina svojmu partnerovi Adamovi. Teda vlastne už bývalému partnerovi. A tu je podstata celej knihy. Naša hlavná postava sa nevie s rozchodom zmieriť a ani si ho pripustiť. Za pomoci svojej učiteľky Janky sa vydáva po stopách svojho priateľa. Je si totiž istý, že Adam by ho neopustil. Veď sa predsa milovali. Janke vyrozpráva príbeh o tom, ako Adama uniesol vodník. Ona ho nevysmeje, práve naopak. S pomocou jej  dvoch zhavranelých bratov sa vydávajú na cestu, kde budú hľadať nielen Adama, ale aj jej tretieho Jankinho brata. Môžete si byť istý, že cesta to bude vskutku rozprávková a dobrodružná.

Najprv učila dejepis a bola zhrozená, ako málo sa píše v učebniciach o Slovensku z obdobia druhej svetovej vojny alebo normalizácie. Viac pravdy našla v knihách, vo vymyslených príbehoch, kde autori skryli skutočnosť pod metafory.

Aj v rozprávkach sa podľa nej len odzrkadľujú starosti a strach našich predkov a v každom folklóre je kúsok pravdy. Je presvedčená, že ak sa naučíme hľadieť na umenie cez dobu a ľudí, ktorí v nej žili, nájdeme v ňom oveľa viac pravdy než v učebniciach.

Počas putovania v knihe natrafíme na rôzne postavy z Dobšinského rozprávok. Hoci ich poznáme ako rozprávkové bytosti, tu som si niektoré začala spájať s reálnymi ľuďmi. Napríklad jaskynné nymfy, ktoré zlákali hlavného hrdinu do jaskyne svojim medovým hláskom. Nie však s úmyslom mu pomôcť, ale dať si ho na večeru. Alebo taký Černokňažník, ktorý má moc nad všetkým a pokiaľ ste s ním zadobre a robíte, čo vám prikázal, tak sa vám vie odmeniť. Ak však idete proti jeho požiadavkám, tak vás ľahko začaruje na drobnú myšku, ktorá sa môže veľmi ľahko stratiť zo sveta. Už len dúfať, že vás vaša rodina príjme aj ako myš. A nemôžem zabudnúť ani na Vlkolaka. Tých je v našom okolí naozaj veľa. Najskôr sa k žene správa ako skvelý priateľ, ale keď sa nahnevá, tak sa mení na zúrivú bytosť, ktorá neberie ohľad na to, že útočí na slabšie stvorenie. Nemáte pocit, že tieto rozprávkové bytosti poznáte aj vy?

proste01

Môže byť pravá láska aj taká, že sa o ňu usiluje len jeden?

Asi musím rovno napísať, že táto kniha nie je pre každého. Je to kniha, kde sa všetko javí ako jasné a rozprávkové. V tomto prípade by sa vám zrejme nepáčila a povedali by ste si, že čítanie bola strata času. Ak si však na ňu nájdete dostatočný čas a budete nad ňou vedieť popremýšľať, tak v nej nájdete omnoho viac. Nájdete v nej krehkosť vzťahov. To, že nie vždy dávame dostatok, hoci si myslíme, že my robíme vo vzťahu viac ako ten druhý. Môžeme sa ľahko mýliť. Je nutné sa vždy pozrieť aj z iného uhlu. A hlavne si vedieť priznať chybu skôr, ako bude neskoro.  Autor sa dotýka rôznych citlivých tém, či už priamo alebo cez metafory. Pozornému čitateľovi určite neujdu.

Ja som mala po prečítaní knihy veľmi zmiešané pocity. Nevedela som, či sa mi v prvom momente páčila alebo nie. Preto som nezačala recenziu písať hneď, ako to zvyknem robievať. Stačilo mi, aby som sa na knihu vyspala a dnes už môžem napísať, že sa mi úprimne páči a som si istá, že som ju nečítala poslednýkrát. Je obdivuhodné, ako sa dá napísať na motívoch rozprávok príbeh z dnešnej doby.

proste02
Knihu krásne dotvárajú ilustrácie Martina Kolčaka. 

Zostáva už len otázka, či aj v tomto príbehu zvíťazí dobro nad zlom?

Titul: Prosté rozprávky (Séria 1)

Autor: Marek Hudec

Počet strán: 164

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Prosté rozprávky (Marek Hudec)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: