Mysteriózne príbehy Trilery

Podstata (Patrik Bodnár)

Po čase sa mi opäť dostala do rúk kniha, ktorá núkala mysteriózny príbeh. Hoci “mystery” nepatrí úplne k mojím najobľúbenejším žánrom, dala som jej šancu. Držím sa totiž hesla, že každá kniha si to zaslúži. Podstata, ktorú napísal Patrik Bodnár nebola pre mňa vôbec sklamanie.

Dávid Droppa je slovenský podnikateľ s eurofondami. Prebúdza sa v neznámej izbe. Je celý dotrhaný a špinavý. Na nič si nespomína. Aj keď nevie, ako sa do starej budovy dostal, snaží sa z nej uniknúť. Formou “pokus-omyl” zisťuje, že odtiaľto sa tak ľahko nedostane. V budove nie je sám, stretáva tu svojich blízkych ľudí. Tí mu však v oslobodení nepomôžu. Práve naopak…

Točil som sa v bludnom kruhu, pripadalo mi to, že cesta von nejestvuje. Po tom všetkom mi ostal už len pocit prázdna, neistoty, beznádeje.

Veľmi rada by som z obsahu napísala viac, ale určite by som prezradila príliš veľa a potom by už vaše čítanie nebolo také napínavé. A môžete mi veriť, že napätia zažijete celkom dosť. 

Ľudia sú naivní a hlúpi, myslia si, že prílišná empatia nejako pomôže, nepomôže, nikdy nepomohla. Súcit nikdy nikoho nevytiahol zo sračiek ani nevyliečil z rakoviny či inej vážnej choroby. Súcit je chorobná vlastnosť slabochov. Nie nadradených jedincov, akým som ja. Pre niekoho nepochopiteľné, pre mňa základ normálneho života.

Hoci som sa bála, či v knihe nebude toho mysteriózneho príliš veľa, opak bol pravdou. Diali sa tam naozaj čudné veci, ale keď ste knihu dočítali do konca, tak aj tie vám zrazu začali dávať zmysel. Nakoniec sa mi kniha nezdala len mysteriózna, ale aj dosť reálna. Aj keď by sa dalo veľa diskutovať o tom, či to tak naozaj funguje alebo nie. Je to už iba o viere každého v nadprirodzeno (toto zrejme pochopíte až po prečítaní knihy).

Veľmi veľa v knihe zohráva charakter hlavnej postavy. Arogantný, povýšenecky podnikateľ bez kúska pokory. Jeho budete nenávidieť a tak ako ja mu budete chcieť dať päsťou. Ale práve vďaka tejto postave sa pozriete na našu spoločnosť bez ružových okuliarov a bez problémov si Dávida nahradíte reálnym človekom. Lebo takých ako on je na Slovensku určite veľa. Človek, ktorý sa hrá na filantropa a pritom si podáva ruky s mafiou a delí si s ňou odmeny. Nie je vám to známe? Tajne dúfate, že takým ľuďom sa to raz vráti. Pokiaľ budeme veriť v reálnosť tejto knihy, tak môžeme spokojne spávať, lebo karma ich dobehne.

Väčšina knihy je vlastne vnútorným monológom hlavnej postavy. Musím pochváliť autora, že aj napriek tomu som sa počas čítania nenudila. Dej sa vyvíjal, gradoval a napätie stúpalo. Žiadne hluché miesta. Čo je obdivuhodné. Možno ma bude niekto kritizovať, ale dovolím si túto knihu porovnať k Priepasti od J. Kariku. V Priepasti je hlavná postava na skalnej plošine a tiež je väčšina knihy jeho vnútorným hlasom. V knihe Podstata je Dávid uzavretý v jednej budove. Podobnosť by tu bola. Lenže pri Priepasti som preskakovala riadky aj odstavce, lebo som sa nudila. V Podstate som čítala všetko rad za radom. Čiže pre mňa je táto kniha lepšia. 

Ak máte radi príbehy, kde prevláda napätie a zaváňajú niečim mysterióznym, tak knihu odporúčam. Na to, že ide o prvotinu autora, tak je napísaná slušne. Hoci ja nie som prílišný fanúšik tohto žánru, tak ma kniha bavila a druhú polovicu som prečítala na jeden dych. 

Za knihu ďakujem autorovi. Ak si ju chcete prečítať, tak ju nájdete v elektronickej podobe na Martinuse za celkom príjemnú cenu:

https://www.martinus.sk/?uItem=440231

Titul: Podstata

Autor: Patrik Bodnár

Počet strán: 196

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Patrik Bodnár

Foto: Drominička, titulná fotka FB @BodnarPatrikBP

0 comments on “Podstata (Patrik Bodnár)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: