Romány

Zámena (Roman Čerňanský)

Na projekte Podporujme slovenských autorov mám najradšej, že vďaka recenziám dostanem do rúk knihy, ktoré by som v kníhkupectve možno prehliadla. Čo by bola veľakrát škoda. Potvrdilo sa to napríklad pri knihách Dievča z lesa či Pod maskou. Tentokrát som mala možnosť prečítať si román autora Romana Čerňanského s názvom Zámena.

DSC_0311

Zámerne som spomínala, že niektoré knihy by som si nevybrala. Zrejme by to bolo tak aj pri Zámene. Obálka totiž vo mne vyvoláva dojem prvoplánového erotického románu. Obsah knihy je však o niečom úplne inom. Rasťo je úspešný podnikateľ v oblasti reklamy. Má dostatok peňazí a slabosť pre ženy. Po tom, čo sa skončí jeho vzťah s Rebekou kvôli jeho neverám, začne trpieť depresiami, ktoré sa striedajú s manickými fázami. Začne sa pohrávať s myšlienkou samovraždy. Ešte predtým, ako by mal ukončiť svoj život, sa vyberie na Maltu. Miesto, ktoré mu je blízke z jeho mladosti. Nevie prečo, ale niečo ho tam ťahá. Nájdete tam to, čo hľadá? Podarí sa mu uniknúť smrti, ktorú si praje vo svojom vnútri?

Milenky mal v Žiline, Trenčíne, Bystrici, Moldave, Prešove a kdekoľvek inde. Bol ako zemepisec študujúci kraj cez ženy.

DSC_0313

Knihu som prečítala za dva dni. Je útlejšia, ale veľmi chytľavá. Za začiatku som mala zmiešané pocity, nevedela som, či ma bude baviť. Ale obavy boli zbytočné. Dokonca ma až prekvapilo, ako rýchlo a ľahko som ju zhltla. Aj keď vám na začiatku nebude zrejme Rasťo ako hlavná postava sympatický, tak vás začne je osud zaujímať. Budete chcieť vedieť, čo sa na Malte odohrá. Budete s ním prežívať každý deň jeho pobytu. A budete knihu odkladať s úsmevom na tvári, keď už budete vedieť, že zo sukničkára sa stal pokorný muž a to vďaka osudovému stretnutiu.

DSC_0315

Väčšinu knihy tvoria Rasťove myšlienky. Jeho boj s démonmi. Ale nudiť sa pri tom nebudete. Nazriete viac do hlavy človeka, ktorý si nevie nájsť svoje miesto a jeho správanie nie je na úrovni jeho veku, a potešíte sa, keď konečne dospeje. Veľmi oceňujem krátke kapitoly. Niekedy dokonca jednostranové. Čítanie tak plynie svižnejšie.

Pre mňa celkom zaujímavá kniha, ktorá stojí za prečítanie. A nenechajte sa zmiasť obálkou. Trošku “horúco” v knihe bude, ale nie tak, ako by sa zdalo vďaka obrázku na titulke. Dokonca vnútorné strany sa mi páčili a vyzerali podstatne romantickejšie.

Ďakujem autorovi a projektu PSA za knihu. Kúpiť ju môžete napríklad tu:

https://www.martinus.sk/?uItem=296854

Titul: Zámena

Autor: Roman Čerňanský

Počet strán: 192

Rok vydania: 2017

Vydavateľstvo: Brána

Foto: Drominička

0 comments on “Zámena (Roman Čerňanský)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: