Mysteriózne príbehy Young adult

Deti krvi a kostí (Tomi Adeyemi)

Žáner fantasy som doteraz nečítala. Nič ma k nemu nelákalo (teda okrem Agi – ona vie). Po naozaj dlhom odolávaní som sa rozhodla skúsiť aj tento žáner. Treba si predsa rozšíriť čitateľské obzory. Siahla som preto po novej knihe z vydavateľstva Tatran s názvom Deti krvi a kostí. Autorkou je Tomi Adeyemi. Nebudem vám klamať, najviac ma zlákala obálka. Tá je neskutočná. Čierno-zlatý prebal knihy je skvelý, ale samotná kreslená obálka je úplne nádherná. Je však taký skvelý aj samotný príbeh?

DSC_0369

Zélie je divínka, z ktorej by sa vďaka mágii mohla stať madžijka. Mágiu však kráľ vyhubil, keď bola Zélie ešte malá. Prišla vtedy o matku a o život prišli všetci, ktorí vedeli používať mágiu. Teraz väčšina divínov pracuje v otroctve pre monarchiu alebo v táboroch. Za divína sa vyberajú stále vyššie a vyššie dane. Pri pokuse získať čo najviac peňazí za rybu, ktorú ulovil jej otec, sa Zélie vyberie do mesta Lagos. Po skvelom obchode sa teší domov, lenže cestou ju o pomoc poprosí mladé dievča. Drží v ruke zvitok, ktorý pomáha divínom, aby sa stali opäť madžijmi. Aby opäť vedeli ovládnuť mágiu a prinavrátili si späť svoje postavenie v krajine Orϊsha. Stačí jediný dotyk a Zélie začne cítiť magickú silu vo svojej krvi. Spolu s dievčaťom, ktoré sa volá Amari a je princezná, a so svojim bratom Tzanom sa vydávajú na náročnú cestu, kde na bájnom ostrove počas storočného slnovratu prinavrátia mágiu pre každého divína. Podarí sa im dostať do cieľa včas?

DSC_0380

„Mama Agba?“ pípne Bisi tichučko ako myška. So slzami v očiach sa drží Yeminých nariasených nohavíc. „Prečo nás tak nenávidia?“ Mame sa na tvári zračí únava. Natiahne k Bisi otvorenú náruč. „To nie teba, dieťa moje. Nenávidia to, čím sme sa mali stať.“

Ako som už spomínala, nečítam bežne fantazijnú literatúru. A tak nemám s čím porovnať. Môžem iba napísať, že mne sa kniha páčila. Dej ma vtiahol hneď od začiatku. Autorka sa v mágii inšpirovala západoafrickou mytológiou a tak mi tento fantastický svet neprišiel príliš prehnaný. Naopak, bola som fascinovaná, čo všetko sa s mágiu dalo spraviť. S ňou je to ako s mocou silných ľudí v dnešnom svete. Dá sa využiť pre dobro všetkých alebo sa dá zneužiť a zničiť životy každého okolo vás.

Na zemi Nebeská matka stvorila ľudí, deti svojej krvi a kostí. Na oblohe stvorila bohov a bohyne. Každý z nich predstavuje iný kúsok jej duše.“

Na začiatku knihy nájdete mapu Orϊshe. Vďaka nej sa budete vedieť lepšie orientovať v príbehu a ľahšie si predstavíte putovanie, ktoré podstúpila Zélie s jej spoločníkmi. Ďalší skvelý bonus boli vysvetlené klany madžiov. Či už ide o vládcov vzduchu či vládcov života a smrti. Vďaka tomu ste v lepšom obraze.

DSC_0379

Námet sám o sebe nie je podľa mňa ničím výnimočný, ale spracovanie sa autorke vydarilo. Zo začiatku som mala problém si zvyknúť na cudzie výrazy a mená, ktoré autorka použila priamo z jazyka yoruba. Taktiež mi chvíľu trvalo kým som si zvykla na levonéry a leopardnéry. Ale k fantázií to patrí a postupne som sa do toho dostala. Stále viac a viac som príbeh hltala. Hoci bol predvídateľný. Aj napriek tomu som chcela vedieť, či sa im mágiu podarí získať späť. Ako to býva, tak počas cesty hrdinovia neustále prekonávali problémy.

DSC_0371

Vo veľkej miere v príbehu dominuje dôvera a zrada. A to, čo zažívame aj my v bežnom živote. Utláčanie iných ľudí. Autorka napísala krásny, dojemný a hlavne výstražný doslov ku knihe. Po jeho prečítaní sa vám kniha zobrazí v úplne inom svetle. A sami si uvedomíte že tento fantastický svet Orϊshe je iba ukážka toho skutočného sveta a zla v ktorom žijeme.

DSC_0372

Žiaľ neviem knihu porovnať s iným fantasy príbehmi. Mne sa páčila. Hoci je určená pre mladšieho čitateľa, tak aj ja (30+) som mala celkom príjemný čitateľský zážitok a priznám sa, že som zvedavá na pokračovanie. Počas čítania som si dokonca viackrát povedala, že by to mohol byť celkom slušný film. Až na konci som sa dozvedela sa na ňom pracuje. Takže ten si určite nenechám ujsť.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran. Zakúpiť si ju môžete napríklad na Martinuse

Titul: Deti krvi a kostí

Originálny názov: Children of blood and bone

Autor: Tomi Adeyemi

Počet strán: 464

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Deti krvi a kostí (Tomi Adeyemi)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: