Detská literatúra

To kura je T-Rex: Veľká kniha evolúcie zvierat (Banfiová Cristina, Peraboniová Cristina)

Predpokladám, že každý rodič (najmä chlapcov) si prejde fázou dinosaurov. Môj Matej síce bude mať ešte len dva roky, ale už teraz máme doma knihu, ktorá nám v tomto období pomôže. To kura je T-Rex s podtitulom Veľká kniha evolúcie zvierat. Autorkami sú Cristina Banfiová a Cristina Peraboniová.

DSC_0513

Hneď v úvode knihy si deti môžu prečítať, čo to vlastne je evolúcia, prípadne čo znamená výraz adaptívna radiácia. Po vysvetlení základných pojmov sa môžu pustiť do skúmania zvierat z dávnej minulosti a zistiť, čo majú spoločné s dnešnými nasledovníkmi.

DSC_0519

Ako prvé určite deti zaujme fakt, že Tyranosaurus Rex môže mať niečo spoločné s dnešným kohútom. A môžete mi veriť, že nielen deti sa budú čudovať. Vedeli by ste napríklad, vajce ktorého zúrivého vtáka sa spomína aj v knihe Tisíc a jedna noc? Že nie? Tak v knihe sa to dozviete. Okrem toho tu nájdete aj porovnanie veľkosti vajec od kolibríka až po vurona.

DSC_0517

Samozrejme, kniha nie je iba o vtákoch. Dozviete sa aj ako prišli kone o svoje prsty, zistíte, aký je to „palacinkový krokodíl“ alebo aj to, čo ma spoločné veľryba s hrochom. Spoznáte bližšie aj šablozubé šelmy, ktoré poznáme z rozprávok Doba ľadová. V knihe nájdete aj tesák v životnej veľkosti. Verte mi, nechceli by ste sa s touto šelmou kedysi stretnúť. V životnej veľkosti tu nájdete aj pazúr predchodcu leňochoda, ktorý mohol dorásť kľudne až do výšky šesť metrov.

DSC_0520

Faktov v knihe je neúrekom a nielen deti sa dozvedia niečo nové a zaujímavé. To čo nemôže chýbať v tomto type kníh sú samozrejme ilustrácie. Tieto ma na svedomí ilustrátor Román García Mora a hodnoverne vystihujú to, o čom práve v knihe čítate. Deti tak majú skvelú predstavu o tom, čo sa práve dozvedeli. Navyše sa mi páči, že v ilustráciách sú aj siluety detí alebo dospelákov na porovnanie veľkosti daného zvieraťa. Pri niektorých som si vďaka tomuto porovnaniu povedala, že waw. To musel byť obrovský tvor.

DSC_0518

Kniha je určená pre deti od 7 rokov. Ja by som však povedala, že je vhodnejšia pre trochu staršie deti. Možno od 9 až 10 rokov. Tieto deti si už budú vedieť čítať aj samé a niektoré slová sú trochu zložitejšie a tie menšie by ich zrejme nepochopili. Texty sú písané dobre, ale ako som už spomínala, skôr pre staršie deti. Tie mladšie bez problémov ocenia obrázky.

DSC_0515

Kniha sa mi páči a verím, že si nájde vo svete malých čitateľov svojich priaznivcov. Ak sa deti zaujímajú o dinosaurov a zvláštne tvory z minulosti, tak sa im bude určite páčiť. Cieľová skupina budú asi chlapci, ale možno ani dievčatká nepohrdnú zaujímavými faktami z oblasti evolúcie.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Grada

https://www.grada.sk/to-kura-je-t-rex!-100003/

 

Titul: To kura je T-Rex, Veľká kniha evolúcie zvierat

Originálny názov: Questo pollo è un T-rex! Il grande libro dell’evoluzione animale

Autor: Banfiová Cristina, Peraboniová Cristina

Ilustrácie: Román García Mora

Počet strán: 40

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Grada (Bambook)

Foto: Drominička

0 comments on “To kura je T-Rex: Veľká kniha evolúcie zvierat (Banfiová Cristina, Peraboniová Cristina)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: