Detektívky

V mene tvojej dcéry (Lenka Matúšková)

Občas sa mi stane, že ma o recenziu požiada autor alebo autorka. Vždy si takúto dôveru veľmi cením a rada podporím slovenský knižný trh. Oslovila ma aj Lenka Matúšková, ktorá si sama vydala knihu s názvom V mene tvojej dcéry. Nalákala ma zaujímavá obálka aj anotácia.

Natasha sa vracia z Austrálie domov do Kolumbie, kde pred šiestimi rokmi zanechala svojho otca a aj celý svoj život. Otec patrí k najväčším mafiánom široko ďaleko a jeho dcéra sa vracia v nie práve najvhodnejšej chvíli. Vybavovanie si mafiánskych účtov stojí jej otca nejedného schopného muža. Až nakoniec dostanú aj jeho. Pri poslednom výdychu požiada otec svojho najlepšieho pracovníka – zabijaka, aby sa o jeho dcéru postaral a ochránil ju. Dokáže Angelo ustriehnuť tvrdohlavú Natashu?

Musím sa priznať, že kniha ma vtiahla celkom rýchlo. Autorka si vybrala, na slovenské pomery, celkom exotické prostredie pre svoj príbeh. Počas celého čítania som mala pocit, že je to scenár k akčnému filmu. Neustále napätie, prestrelky a aj iskrenie medzi hlavnými postavami. To všetko bolo z knihy cítiť. Viem si príbeh predstaviť ako film v sobotu večer na stanici Dajto.

Na mňa bolo v príbehu niekedy príliš veľa postáv. Chvíľami som sa strácala. Súvislosti som však našťastie vždy pochopila. Väčšina príbehu je vyrozprávaná z pohľadu Natashe. Občas však autorka nahliadla aj do mysle Angela. Kapitola bola vtedy drsnejšia, tak ako sa na drsného zabijaka patrí.

Z hľadiska príbehu by sa dalo povedať, že je kniha dobrá. To, že má text väčšie písmo, ako som pri knihách zvyknutá, by som tragicky nebrala. Hoci to bolo spočiatku trochu rušivé, zvykla som si. Len je veľká škoda, že si autorka nedala viac záležať na jazykovej stránke. Obrovským problémom knihy je gramatika. Asi sotva som čítala knihu, v ktorej by bolo viac gramatických chýb. Okrem naozaj dosť veľkých a do oči bijúcich hrubiek (pozívam na večer, podajte my pohár vody,..) na mnohých miestach  chýbali čiarky, niektoré vety začínali malým písmenom. Najväčší vnútorný problém mi však robilo používanie slova „nijaký“ namiesto slova nejaký. Ak by sa to stalo raz, považovala by som to za preklep, ale ak sa to stalo pri každom jednom použití tohto slova, asi to náhoda nebude.

Naozaj nerozumiem, kde sa mohlo v knihe nájsť toľko chýb. Viem, že autorka si ju vydávala sama. Rešpektujem to, ale je veľká škoda, že neinvestovala do redaktora alebo aspoň nedala svoj rukopis prečítať viacerým ľuďom. Som s istá, že aj ak by gramatické chyby celkom nevymizli, ich počet by sa aspoň zmenšil. Knihe by to rozhodne veľmi prospelo.

V mene tvojej dcéry má v sebe potenciál. Zaujímavé prostredie, mafiáni a vybavovanie si účtov. Žiadna presladená romantika, ale aj napriek tomu čitateľka v príbehu nájde vzrušenie a iskrenie medzi hlavnými postavami. To všetko by bolo skvelé, ak by kniha prešla jazykovou úpravou. Hoci sa radím medzi tolerantných čitateľov, gramatickú stránku tejto knihy rozhodne nie je možné akceptovať. Pokojne prehliadnem zopár preklepov, ale v tejto knihe to bohužiaľ nejde. Je mi to ľúto, pretože v príbehu je cítiť náznak autorkinho talentu. Celý potenciál však úplne zabila jazyková stránka.

Titul: V mene tvojej dcéry

Autor: Lenka Matúšková

Počet strán: 355

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Lenka Matúšková

Foto: Drominička

1 comment on “V mene tvojej dcéry (Lenka Matúšková)

  1. Spätné upozornenie: Na rázcestí pravdy (Lenka Matúšková) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: