Trilery

Azaelov pád (Vladimíra Šebová, Ivica Ďuricová, Vanda Kys, Michaela Zamari, Baja Dolce)

Kniha Azaelov pád vznikla ako unikátny projekt pätice slovenských autoriek – Vladimíra Šebová, Ivica Ďuricová, Vanda Kys, Michaela Zamari, Baja Dolce. Hoci som nad ňou chvíľu váhala, zvíťazila moja zvedavosť. Obálka je úchvatná, čo však samotný príbeh?

Rosalie je patologička a venuje sa výskumu lieku, ktorý by pomohol pri chorobe srdca jej brata a aj mnohým iným ľuďom. Financie na výskum sa míňajú a tak Rosalie príjme lukratívnu ponuku na iný tajný výskum. Po ňom ma v pláne dokončiť svoj liek pre brata. Jej život sa však skomplikuje. Dostáva inštrukcie, že musí nájsť Sebastiana. Kto je tento záhadný architekt? A môže mu Rosalie veriť?

Autorky sa počas lockdownu spojili a rozhodli sa čitateľom spestriť náročné dni novým príbehom. Pointa Autorskej štafety bola v tom, že každý týždeň jedna z nich pridala časť príbehu na platformu Wattpad. O vývoji príbehu rozhodovali aj samotní čitatelia. Príbeh nemal stanovenú osnovu a žiadna z autoriek nevedela, akým smerom sa bude dej uberať. Ja som Autorskú štafetu nečítala. O to viac som bola zvedavá na jej knižné spracovanie.

Myslím si, že sa nenájde čitateľ, ktorého by nezaujala impozantná obálka. Musím veľmi pochváliť grafika, ktorý ju pre knihu vymyslel. Je ohromujúca. Podstatnejší je však príbeh. Podaril sa viacerým autorkám, ktoré sú každá svojím spôsobom jedinečná? Okrem Vladimíry Šebovej som čítala od každej niečo. Vedela som, čo môžem od nich čakať. Doteraz som čítala len zahraničné knihy, ktoré mali viacerých autorov príbehu. Vždy však šlo len o dvoch autorov. Ich symbióza fungovala. V tomto prípade mám pocit, že výsledok spolupráce autoriek bol akosi slabší.Hoci som si pred čítaním knihy prečítala anotáciu, príbeh ma trochu sklamal. Sľubovaný bol romantický triler, dostala som však najmä sci-fi. To nie je mojím obľúbeným žánrom. Aj napriek tomu som sa snažila byť v recenzii objektívna.

Príbeh ma však neuchvátil, ani ak by som odhliadla od fantastických prvkov v ňom. Úvodné kapitoly sa mi javili akosi rozpačité. Čakala som, že to je tým, že sa autorky potrebovali naladiť na spoločnú nôtu, že potrebovali zladiť svoj štýl. Každú kapitolu totiž písala iná, a to ako pokračovanie kapitoly predchádzajúcej. Bohužiaľ, nefungovalo to. Hlavná postava bola každú chvíľu iná. Jedna autorka ju vykreslila ako milú a krehkú, ďalšia ako osobu so slovníkom skúseného kočiša. Jej správanie sa mi javilo v niektorých momentoch nepochopiteľné.

Spôsob výstavby príbehu, ktorý autorky zvolili, sa mi javí akosi nešťastný. Príliš veľa drámy, príliš veľa akcie a zvratov. Každá autorka si chcela pre svoju kapitolu uchmatnúť čo najviac napätia, až toho bolo v konečnom dôsledku priveľa. Možno ak by som si príbeh dávkovala po týždni, tak ako bol pridávaný na Wattpad, tak by som takýto štýl zniesla. V tlačenej knihe, ktorú prečítate za deň, dva, či za týždeň, som bola z príbehu unavená. Knihu som často odkladala, príbeh ma nedokázal zaujať na dlhšiu dobu. Trochu to zachránili záverečné kapitoly, pri ktorých autorky spolupracovali viac. Tie boli o čosi lepšie, uhladenejšie, viac ladili. Celkový dojem už len mierne zlepšilo striedanie postáv, z pohľadu ktorých príbeh sledujeme.

Medzi autorkami nemám svoju favoritku. Hoci sa snažili písať príbeh ako jedna, nevyšlo to. V každej kapitole cítite autorský rukopis jej autorky. Akoby sa jedna druhej nedokázali prispôsobiť, nedokázali sa spoločne naladiť. Ak tvorbu autoriek poznáte, po prečítaní každej kapitoly nemáte problém uhádnuť, ktorá ju napísala. Ak by som si predsa len mala vybrať, ktorá z nich ma z môjho pohľadu presvedčila najviac, tak by to bola Ivica Ďuricová. Pri jej kapitolách som sa nudila najmenej, zaujala ma umelá inteligencia, o ktorej píše. Rozpačitý pocit som mala z dejovej línie sledujúcej smrtiaci vírus, nazvaný aj genocídou. V čase pandémie, a to nielen zdravotnej, ale najmä konšpiračnej, nie celkom veselá téma.

Nie často sa mi stáva, že si vyberiem knihu, ktorá by sa ukázala ako veľké sklamanie. Mrzí ma, že sa takou stal Azaelov pád. Hoci mám jednotlivé autorky rada, ich spolupráca nefungovala. Ženské romány im idú skvelo, katastrofický triler už menej. Ak by nemal príbeh za každú cenu nečakaný zvrat v každej kapitole, čítal by sa lepšie. Projekt piatich autoriek je u nás určite unikátny. Viem si predstaviť aj reprízu takéhoto spôsobu tvorby. Dovolím si však odporučiť, aby autorky spolupracovali oveľa viac, a to hneď od začiatku. Táto kniha nebola pre mňa. Môže však potešiť čitateľky, ktoré majú popri romantike rady veľkú nálož akcie a neprekáža im sci-fi záchrana sveta.

Ďakujem vydavateľstvu Venupress za recenzný výtlačok.

Titul: Azaelov pád

Autor: Vladimíra Šebová, Ivica Ďuricová, Vanda Kys, Michaela Zamari, Baja Dolce

Počet strán: 336

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Venupress

Foto: Drominička

2 comments on “Azaelov pád (Vladimíra Šebová, Ivica Ďuricová, Vanda Kys, Michaela Zamari, Baja Dolce)

  1. Spätné upozornenie: Nasleduj ma (Michaela Zamari, Baja Dolce) – Drominička Číta

  2. Spätné upozornenie: Také klišé! (Vanda Kys) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: