Slovenskú autorku Silviu Bystričanovú mám veľmi rada. Možno nepatrí medzi propagovaných autorov, ale zaslúži si našu pozornosť. Postupne sa vraciam k jej starším dielam. Jedným z nich je A vráť sa po slabších, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart v roku 2016.

Po nečakanej smrti matky sa Dag rozhodne dozrieť na svojho otca. Na nejaký čas sa rozhodne vrátiť do svojej detskej izby. Pri tom pomáha otcovi v jeho bývalej trafike. Fascinuje ho, že môže spoznávať zákazníkov len podľa ich rúk. Odhaduje, akí sú. A pri tom sa snaží pomôcť svojmu otcovi pohnúť sa v živote ďalej.
Spôsob, akým Silvia Bystričanová píše, má v sebe zvláštnu schopnosť upokojiť a stíšiť čitateľa. Jej slová sú majstrovsky skombinované. Vytvárajú takmer hmatateľnú poetickú atmosféru. Hoci bežne nevyhľadávam kvetnaté opisy, pri jej knihách je to inak. Dokáže sa ma dotknúť svojimi slovami a núti ma premýšľať o ich skrytom význame.
Ľudia nevedia milovať. Aspoň nie tých, ktorí o to stoja.
Str. 50
Autorka v knihe s empatiou odkrýva vrstvy emócií spojených so stratou blízkeho človeka. Zvlášť keď s ním boli prepletené sny a očakávania. Ich náhle zmiznutie nás vrhne do stavu neistoty a bezradnosti. Namiesto prvoplánového žiaľu tu čitateľ vníma skôr ich vnútorné tápanie a hľadanie ďalšej cesty. Dagov otec sa utiahol do svojho sveta a hoci si uvedomoval synovu podporu, budúcnosť videl zahalenú v tme beznádeje.

A práve po nádeji obaja intuitívne túžili. Zjavila sa nečakane, prekvapila ich oboch. Na knihách Silvie Bystričanovej ma oslovuje ich pozitivita a predvídateľná štruktúra. Zväčša ide o nenáročné príbehy, ktoré sa vyhýbajú zbytočným komplikáciám, no zároveň sú bohaté na krásne a hlboké myšlienky. Vďaka tomu si v nich čitateľ v akejkoľvek životnej situácii nájde niečo blízke a potešujúce.
Sú ľudia, ktorí nás robia lepšími a niektoré stretnutia nás nečakane zmenia.
Str. 117
Kniha A vráť sa po slabších v sebe ukrýva príbeh o strate a odvahe posunúť sa v živote ďalej. Je to príbeh o nečakanej zhode udalosti, ktorá zvádza začať veriť na osud. Skrýva v sebe veľa pekného. Odporúčam čitateľom, ktorí hľadajú pokojný, citlivý a poetický príbeh.
Ukážku z knihy nájdete na stránke vydavateľstva Slovart
Titul: A vráť sa po slabších
Autor: Silvia Bystričanová
Počet strán: 144
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Slovart
Foto: Dominika

0 comments on “A vráť sa po slabších (Silvia Bystričanová)”