Reportážna literatúra Skutočné príbehy

Nájdem si ťa (Joanna Connors)

Po Černobyľskej modlitbe je titul Nájdem si ťa moja druhá kniha z edície Prekliati reportéri. Ako som tušila, kniha bola skvelá aj napriek veľmi ťažkej téme.

Nájdem si ťa (Joanna Connors)

“Povedal, že si ma nájde. Možno si nájdem ja jeho.”

Knihu napísala reportérka Joanna Connors, ktorá bola znásilnená. A práve pri tejto knihe si asi každá žena uvedomí, že vetu “mne sa to nemôže sa stať” treba zvážiť. Každej z nás sa to môže stať. Či ste z nižšej vrstvy alebo vzdelaná. Násilník si nevyberá.

“Znásilnenie neublíži iba jednému človeku. Raní celú rodinu.”

Silný príbeh Joanny vás dostane. Aké ťažké musí byť pre matku povedať svojim deťom, že vás znásilnili? Neviem si to predstaviť a verím, že to nikdy nebudem musieť zažiť.

Príbeh však nie je o tom, aj keď táto časť bola pre mňa silná a utkvela mi v pamäti. Podstata knihy je v tom, že ona, obeť znásilnenia, sa rozhodla nájsť muža, ktorý jej takto narušil život. Keďže zistila, že tento muž zomrel, tak začala púť po jeho rodine a miestach, kde trávil život.

Ani si neviem predstaviť, aké ťažké musí byť pre ženu zažiť znásilnenie. Aké ťažké musí byť vrátiť sa do bežného života. Aké ťažké je nebáť sa opäť dotyku od muža. Aké ťažké musí byť, keď zrazu zostane žena sama.

Joanna musela najskôr spoznať motív, prečo sa to stalo. Spoznať svojho násilníka. A tým, že prišla až na koniec svojej cesty a zistila, čo potrebovala, zmierila sa so svojím osudom. Určite aj preto, že sa zo svojho príbehu vyrozprávala. Dala celému svetu vedieť ako sa cíti žena, ktorá sa stane obeťou znásilnenia. Ona však nemlčala a dostala ho za mreže. Koľko žien bolo obeťami a mlčia.

Kniha je veľmi dobre napísaná. Aj napriek ťažkej téme sa číta ľahko. Odporúčam ju prečítať každému. Ženám aj mužom. Ženám hlavne preto, aby sa nebáli o tejto téme hovoriť.

Edícia Prekliati reportéri by mala byť súčasťou každej knižnice.

Ďakujem vydavateľstvu Absynt, že som si knihu mohla prečítať, pretože naozaj stála za to a ešte dlho budem nosiť silné pocity v sebe. Tak ako to bolo aj pri Černobyľskej modlitbe.

Knihu si môžete zakúpiť aj priamo na stránke vydavateľstva:

https://www.absynt.sk/najdem-si-ta

Titul: Nájdem si ťa

Originálny názov: I Will Find You: In Search of the Man Who Raped Me

Autor: Joanna Connors

Počet strán: 240

Rok vydania: 2017

Vydavateľstvo: Absynt

Foto: Drominicka

0 comments on “Nájdem si ťa (Joanna Connors)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: