Romány Skutočné príbehy

Koniec Eddyho (Édouard Louis)

Vydavateľstvo Absynt patrí (zatiaľ) k menším vydavateľstvám na Slovensku. Nič to však nemení na fakte, že každá kniha je skvelá a nesie v sebe isté posolstvo. Nielen z edície prekliatí reportéri, ale aj edícia 100% absynt obsahuje veľké množstvo knižných skvostov. Dnes by som vám rada predstavila knihu Koniec Eddyho, ktorá je autobiografickým románom autora Édouarda Louisa.

DSC_0358

Na detstvo nemám ani jednu šťastnú spomienku. Nechcem tým povedať, že som v priebehu tých rokov nepocítil šťastie či radosť. Nie, to len utrpenie, ako totalitný režim, nechá zmiznúť všetko, čo nezapadá do systému.

Eddy Belleguele je mladý dospievajúci chlapec. Žije na severe Francúzska so svojou rodinou. Život v dedine Hallencourt je sprevádzaný chudobou. Muži z nižších vrstiev holdujú alkoholu a bitkám a ich obmedzené názory sú rasistické a homofóbne. Eddy ma jemnú povahu aj prejavy a tak ho posmešne nazývajú „slečinka“. Eddy vie, že niečo nie je v poriadku. Skúša si potajomky sestrine oblečenie a práve v tom sa cíti dobre. Tým, že Eddy nepatrí k drsniakom, sa stáva terčom posmechu a šikany. Jeho prežívanie spočíva v tom, že predstiera, že je niekto iný. Dokedy sa však dá žiť život niekoho iného?

Počúval som odvšadiaľ a odjakživa, že dievčatám sa páčia chlapci. Ak sa mi páčili, musel som byť dievča.

Nechcem písať kompletný obsah knihy, pretože určite stojí za prečítanie. Téma homosexuality je neustále aktuálna a aj v dnešnej dobe sa nájdu ľudia, ktorí voči iným ľuďom prejavujú nenávisť. To isté prežíval aj Eddy. Aj napriek tomu, čo cítil a napriek tomu že vedel, že je iný, sa snažil prispôsobiť okoliu. Reči o tom, že je „teploš“ sa snažil vyvrátiť tak, že mal dievča. Bránil svojej zženštilej gestikulácií schovávaním rúk do vreciek. Rozprával hrubším hlasom, ako bol jeho normálny hlas. A to všetko len preto, že sa snažil podriadiť tlaku okolia.

DSC_0367

Vďaka tomuto silnému príbehu sa dokážete vcítiť do kože niekoho, kto je považovaný za iného. Aké ťažké to musí byť pre dospievajúceho chlapca. Ako sa dá vyrovnať s opovrhovaním okolia a rodiny? A pritom stačí iba trocha tolerancie. Možno ani neviete, koľko ľudí ste už stihli zraniť svojimi homofóbnymi slovami, keď sa dotyčný snažil vyzerať „normálne“. Podľa toho, ako sa to od muža (či ženy) očakáva.

DSC_0365

Knihu Koniec Eddyho sa určite oplatí prečítať. Už len pre iný pohľad na homosexualitu. Okrem toho je pútavo napísaná a číta sa veľmi ľahko. Je útla, má iba 160 strán. Ale verte mi, aj napriek tenšej knihe tu nájdete ukrytý silný príbeh, ktorý možno zmení vaše vnímanie tejto problematiky. Ak aj nie úplne, tak aspoň o nej začnete premýšľať aj z iného uhla. Pretože nie je v poriadku, ak máme v dnešnej dobe predsudky voči rasám, vierovyznaniam či sexuálnej orientácii. Je čas sa navzájom tolerovať.

Za recenzný výtlačok ďakujem skvelému vydavateľstvu Absynt:

https://www.absynt.sk/koniec-eddyho

Titul: Koniec Eddyho

Originálny názov: En finir avec Eddy Belleguele

Autor: Édouard Louis

Počet strán: 160

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Absynt (Edícia 100%)

Foto: Drominička

0 comments on “Koniec Eddyho (Édouard Louis)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: