Trilery

Darček (Sebastian Fitzek)

Nemeckého kráľa psychotrilerov vám asi nemusím obzvlášť predstavovať. Sebastian Fitzek je už pomerne známe meno aj u nás. Vydavateľstvo Tatran nám na konci roka prináša ďalšiu knihu od tohto autora. Tentokrát nesie názov Darček. Čitateľ, ktorý ešte nepozná Fitzekovú tvorbu by si mohol myslieť, že ide o romantiku či príjemný román. Tí, ktorí ho už poznajú vedia, že to ani zďaleka nebude pravda.

DSC_0282

Milan je analfabet. Písmená a čísla sa mu menia na nedešifrovateľné znaky. Pri čakaní na semafore zastaví vedľa auta, kde na zadnom sedadle pritíska dievča s vystrašenými očami papier. Milan však netuší, čo je tam napísané. V jej pohľade však vycíti naliehavosť. Volanie o pomoc. Rozhodne sa auto sledovať. Tým sa dostáva do šialeného kolotoča vydierania a pátrania po dievčati. Podarí sa Milanovi zachrániť dievča skôr ako ho pohltí vlastná minulosť?

DSC_0291

Pri knihách Sebastiana Fitzeka by som už zrejme mala otvoriť synonymický slovník. Pretože mi začínajú dochádzať superlatívy, ktoré by som mohla použiť. Kniha Darček je skvelá. Hneď v prvej kapitole mi prišlo zle a rozbúchalo sa mi srdce. Napriek tomu ma ako vždy vtiahlo do spleti postáv. Zdanlivo nesúvisiaci ľudia začnú mať spoločného viac ako dosť. To je Fitzekovo majstrovstvo. Navyše, ako jeho pravidelná čitateľka som si už zvykla, že koniec bude vždy úplne iný, ako sa celý čas môže zdať.

Pútavo napísaný triler, ktorý prečítate doslova na jeden dych. Krátke kapitoly, ktoré končia tak, že nemôžete prestať čítať.  Musíte čítať ďalej. To, čo na tomto autorovi obdivujem, je aj výber témy. Tentokrát sa zameral na problémy analfabetov a ich komplikovaný život. Ľudia, ktorí denne čítajú a píšu si to ani nevedia predstaviť. Písmená a čísla sú našou dennou súčasťou.

DSC_0283

Ďalšia téma, ktorá je skôr filozofická, ma zaujala ešte viac. Je zlo dedičné? Alebo zlo nadobúdame životom? Myslím, že je to zaujímavá téma na zamyslenie. Sprevádza nás počas celej knihy. Mňa ešte aj po prečítaní.

Knihy Sebastiana Fitzeka odporúčam každému milovníkovi psychologických trilerov. Kniha Darček sa mi veľmi páčila a zaradila sa do popredia môjho rebríčka jeho kníh. Svojou troškou k tomu prispela aj dokonalá obálka, ktorú veľmi chválim. Keby nepoznám autora, naozaj by som ju považovala za celkom nevinnú. Chcem ešte spomenúť jeden detail, ktorý mám na jeho knihách rada. A to je poďakovanie a doslov. Autor vždy príde s niečím iným. Je to vtipné a odhaľuje ho  to v inej polohe. Pre mňa je autor nesmierne sympatický muž a je pre mňa záhada, kde sa v ňom berú tieto drsné príbehy. Je jeden z mála, na koho ďakovačky sa vyslovene teším.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Kúpiť si ju môžete vpevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Darček

Originálny názov: Das Geschenk

Autor: Sebastian Fitzek

Počet strán: 288

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Darček (Sebastian Fitzek)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: