Romány

Listy pre Margot (James Moloney)

Ako poslednú knihu v roku 2019 som si vybrala Listy pre Margot od Jamesa Moloney. Pritiahla ma najmä svojou prekrásnou obálkou a v neposlednom rade aj anotáciou, ktorá sľubuje silný príbeh z obdobia druhej svetovej vojny.

DSC_0249

Margot Baumannová je mladé nemecké dievča, ktoré po odchode zo školy dostane prácu v koncentračnom tábore na okraji mesta. Jej práca spočíva iba v triedení listov, ktoré chodia do podateľne. Za úlohu však dostane aj pálenie listov od väzňov z tábora. Táto úloha sa jej veľmi nepozdáva, musí ju však splniť. Podarí sa jej však niekoľko listov schovať a doma si ich prečítať. Ako Nemka, ktorá uctieva Vodcu zostane zaskočená, koľko lásky dokážu prejaviť väzni, Židia. Jeden z listov ju obzvlášť osloví. Je adresovaný Margot. Muž menom Dieter jej vyznáva lásku. Táto Margot by sa mala nachádzať v Osvienčimskom koncentračnom tábore a podľa všetkého už nežije. Margot Baumannová začne mladému zamilovanému mužovi na ľúbostné listy odpisovať. Chce mu dodať nádej na prežitie v tábore. Zistí Dieter, že listy nepíše skutočná Margot?

Príbehov z druhej svetovej vojny a obzvlášť z koncentračných táborov je neúrekom. Aj napriek tomu je tento v čomsi iný. Nemecké dievča, ktoré podporuje ideológiu Vodcu, začne pomáhať nemeckému mužovi, ktorí sa tejto ideológií vzoprel. Ich osudy sú rozdielne. Napriek tomu si nájdu cestu k sebe. Tá cesta je plná prekážok a krutosti. Osud však zasiahol až príliš a tak pociťujú obaja beznádej a prežívajú obrovskú stratu.

DSC_0248

Kniha je veľmi pútavá. K tomu veľmi prispievajú aj listy, ktoré v nej čítate. Vďaka nim napredujete, ani neviete ako. Listy sú veľmi krásne. Ak si odmyslíte situáciu, v ktorej sa odosielatelia ocitli, tiež zatúžite dostať taký krásny a romantický list plný lásky a nádeje. Kniha je rozdelená na tri časti. Každá skončila natoľko prekvapujúco, že ma prinútila dychtivo čítať ďalej.

Na príbehu ma zaujalo aj to, že opisuje osudy  relatívne mladých ľudí. Preto si myslím, že by si ho mohli prečítať aj mladšie ročníky.

DSC_0255

Pre mňa bola kniha veľmi príjemným čítaním. Hoci ide o ťažkú tému, bola veľmi dobre spracovaná. Bola trochu iná, ako príbehy, ktoré som z obdobia druhej svetovej vojny doteraz prečítala. Bolo zaujímavé dostať sa do mysle niekoho z opačnej strany. Nemeckého dievčaťa. Sledujte jej prerod, keď si uvedomí, čo vojna naozaj znamená. Očakávajte aj dojímavý záver. Slzy v očiach som však počas čítania mala niekoľkokrát. Okrem dojatia to boli slzy ľútosti, strachu a beznádeje.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri. Kúpiť si ju môžete aj priamo na stránke vydavateľstva:

https://www.fortunalibri.sk/collections/knihy/products/listy-pre-margot

Titul: Listy pre Margot

Originálny názov: The Love that I Have

Autor: James Moloney

Počet strán: 288

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Foto: Drominička

0 comments on “Listy pre Margot (James Moloney)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: