Detektívky

Chladnokrvne (Robert Bryndza)

Britského autora Roberta Bryndzu netreba špeciálne predstavovať. Na Slovensku ma veľmi silnú fanúšikovskú základňu. Možno je to taj tým, že sme si ho tak trochu privlastnili, kvôli jeho slovenskému manželovi a berieme aj Roberta ako nášho krajana. Ostatná kniha zo série s Erikou Fosterovou, ktorá vyšla u nás nesie názov Chladnokrvne. Tento názov ju dokonale vystihuje.

DSC_0365

Na brehu sa nájde vyplavený kufor. Detektívka Fosterová prichádza na miesto činu spolu s Mossovou. Po otvorení vidia niečo, na čo neboli pripravené. V kufri sa nachádza rozrezané telo muža v značnom rozklade. Erika Fosterová sa pustí so svojim tímom do vyšetrovania. V Londýne to však nie je posledná obeť, ktorá bola natlačená do kufra. Vyčíňa tam sériový vrah a pre Eriku to znamená množstvo práce a pátrania. Koľko obetí ešte polícia nájde, kým sa im podarí vraha zastaviť?

DSC_0362

Knihy Roberta Bryndzu mám rada. Séria s Erikou sa mi mimoriadne páči. Veľmi som si ju obľúbila. Na knihu som sa preto veľmi tešila a ako vždy nesklamala. Dej vás vtiahne od samého začiatku a krátke kapitoly vám nedovolia knihu odložiť. Počas čítania nastane niekoľko zvratov, ktoré úplne zmenia smer vyšetrovania. Kniha má takmer štyristo strán, ale aj napriek svojej hrúbke v nej nenájdete zbytočnosti a hluché miesta. Práve naopak. S napätím čítate každý riadok a chcete sa dostať ďalej a ďalej.

DSC_0364

Autor vo svojich knihách poukazuje na rôzne problémy spoločnosti. Tentokrát sa na ako najväčší problém zameral na drogy. Drogová závislosť vedie ľudí k činom, ktoré by bežne odsudzovali. To platí aj pre ľudí na vyšších pozíciách. Ani v tejto knihe nechýbala narážka na to, aké problémy má polícia s nedostatkom finančných zdrojov. A vďaka tomu sa niektoré prípady ľahko odsunú do zabudnutia.

Všetky knihy z tejto série boli zatiaľ skvelé, inak to nie je ani pri knihe Chladnokrvne. Táto však bola (aspoň podľa mňa) akási brutálnejšia. Nie v zlom zmysle. V knihe bolo dosť násilia, miestami mi pri predstave aj skrivilo tvár. Ale také asi sú zločiny sériových vrahov. Ľudí, ktorí sú za vraždy zodpovední, spoznáme v knihe relatívne skoro. Zápletke to však na kvalite neuberá.

DSC_0361

Pokiaľ ste už knihu z tejto série čítali, tak myslím, že pri ďalšej váhať nebudete. Ak patríte k ľudom, ktorým sa Robert Bryndza dostal do povedomia až teraz, tak určite neváhajte. Hoci sa dá každá kniha čítať samostatne, ja osobne odporúčam ísť od prvej časti a postupne sa prelúskať ďalšími. Pochopíte tak lepšie vzťahy medzi postavami. Fanúšikovia sa už teraz môžu tešiť na ďalšie pokračovanie série s Erikou Fosterovou (zatiaľ posledné) s názvom Smrtiace tajnosti. Ja sa už neviem dočkať.

Knihu nájdete na stránke vydavateľstva Grada:

https://www.grada.sk/chladnokrvne-11392/

Titul: Chladnokrvne

Originálny názov: Cold Blood

Autor: Robert Bryndza

Preklad: Jana Kupková

Počet strán: 392

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Grada

Foto: Drominička

0 comments on “Chladnokrvne (Robert Bryndza)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: