Detská literatúra

Divy sveta (Daniela Celliová)

Keď som bola školáčka, veľmi ma bavilo pozerať si knihy o cestovaní a o iných krajinách. Fascinovalo ma, čo všetko sa vo svete nachádza. Aké je všetko iné ako u nás. Hoci nepatrím k vášnivým cestovateľom, doteraz ma takéto knihy bavia. Keby som bola dieťa teraz, určite by som milovala knihu Divy sveta od Daniely Celliovej.

DSC_0362

Veľké sympatie si u mňa autorka získala tým, že sa priznala k podobnej vášni, ako som mala v detstve aj ja. Tak sme sa obe mohli preniesť do časov nášho detstva a ponoriť sa do sveta fantázie. Aké je to asi bývať tam alebo tam. Kniha Divy sveta je úžasnou prechádzkou po svetových pamiatkach, zaujímavej architektúre a legendami ovenčených zámkoch a hradoch.

DSC_0364

Každá zastávka obsahuje základné a najdôležitejšie údaje. Či už je to miesto, kde sa div nachádza, kedy sa začal stavať, prípadne akú má rozlohu. Pri každej pamiatke sú to iné, vždy veľmi zaujímavé fakty, ktoré vás ohromia.

DSC_0365

Veľmi sa mi páčilo, že každú stavbu predstavuje iná osobnosť. Postava z minulosti, ktorá ma so stavbou niečo spoločné. Stretnete tak Ľudovíta XIV., Antonia Gaudího či egyptského archeológa Zahi Hawassa. Každý sprievodca vás osloví pozdravom, ktorý je typický pre danú krajinu. Takže okrem informácií o pamiatkach sa čo to priučíte aj zo svetových jazykov.

DSC_0366

Ku každej pamiatke nájdete dostatok pútavého textu, množstvo pikošiek a zaujímavosti. Mňa zaujali aj odkazy na ďalšie podobné miesta, ktoré sa v knihe nachádzali. Napríklad, ak ste čítali o paláci v Alhambre, kde žili sultáni, na konci bol odkaz na palác Topkapi v Turecku. Je teda iba na vás či sa rozhodnete čítať knihu po poradí, alebo budete preskakovať a cestovať po svete po svojom.

DSC_0368

V kniha sa dozviete veľa informácií. Napríklad, viete vďaka čomu je Sagrada familia oslavou prírody? Koho väznia vo väzenskej cele vo Westminsterskom paláci? Prečo sa Šikmá veža nakláňa? Kde sa môžete prihlásiť na kurz lietania? Alebo ktorý palác dokáže meniť farbu podľa toho, kedy sa počas dňa naň pozeráte? Zaujímavé otázky, však? Všetko toto a ešte oveľa viac zodpovie kniha Divy sveta.

DSC_0374

Keďže ide o detskú knihu, nesmú chýbať ani ilustrácie. O ne sa postarala Giulia Lombardová a sú ozaj krásne, výstižné a miestami aj vtipné. Deťom sa budú zaručene páčiť.

DSC_0363

Ak nemáte možnosť cestovať a chcete sa so svojimi deťmi dozvedieť zaujímavé fakty o stavbách a pamiatkach po celom sveta, postačí vám k tomu aj táto krásna kniha. Možno vás aj inšpiruje a začnete si plánovať cestovateľské výlety po okolitých krajinách. Knihu ocenia staršie deti – okolo desať rokov veku. Mne sa páčila a teším sa, že si aj vďaka nej budem môcť prezrieť vychýrené pamiatky sveta.

Knihu kúpite na stránke vydavateľstva:

https://www.grada.sk/divy-sveta-(1)-100014/

Titul: Divy sveta

Originálny názov: Wonders of the World

Autor: Daniela Celli

Ilustrácie: Giulia Lombardo

Preklad: Danka Hrúziková

Počet strán: 104

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Bambook

Foto: Drominička

0 comments on “Divy sveta (Daniela Celliová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: