Skutočné príbehy

Nina X (Ewan Morrion)

Kniha Nina X je jedna z tých, ktoré sa mi na poličke ohriali o niečo dlhšie. Chvíľu mi trvalo, kým som dostala chuť na jej čítanie. Kniha Ewana Morrisona je inšpirovaná skutočnými udalosťami. Dozrel čas, aby som sa do nej pustila. Oplatilo sa, alebo som ju mala radšej nechať na poličke dlhšie?

DSC_0292

Nina je žena, ktorá sa ocitne po viac ako dvadsiatich rokoch na slobode. Od útleho detstva bola väznená v kolektíve, ktorý vyznával maoistitcký kult. Nikdy sa nehrala s inými deťmi, nechodila von, nepozná, kto je jej matka ani otec. V kolektíve vládli nezmyselné pravidla. Nina bola celý čas pod dohľadom. Musela prestať vravieť Ja, mne alebo moje. Jej úlohou bolo písanie denníkov. Ona bola považovaná za Projekt. Snažili sa z nech vychovať dokonalú revolucionárku. Podarilo sa im to?

DSC_0296

Hneď na začiatku môžem napísať, že táto kniha rozhodne nie je pre každého. Jedným z dôvodom je aj spôsob, ako je písaná. Ide o úryvky z denníkov, ktoré Nina píše. Tie sú poväčšine v tretej osobe. Pre mňa to bol trochu problém, kým som sa začítala. Keď už som si na tento štýl zvykla, čítanie šlo plynule a miestami som knihu ani nechcela odložiť.

Nina nechápe, prečo ľudia pracujú, aby získali peniaze na jedlo, umývanie sa a spánok a potom sa zobudia, len aby znova získali peniaze na jedlo. A prečo ľudia v Slobode sedia polovicu dňa sami v aute a zízajú na obrazovky so slúchadlami na ušiach, potom idú celkom sami domov, kde sedia s skrolujú. (str.168)

Aj kvôli spôsobu, akým je písaná, som knihu čítala dlhšie ako bežne. Bola som nútená sa viac sústrediť. V knihe sa striedajú správy z doby, kedy bola Nina väznená, so zápiskami na slobode. Oba svety boli fascinujúce. Pri čítaní o väznení som iba krútila hlavou, že niečo také predsa nemôže byť. O to väčšie bolo moje zdesenie, keď som si uvedomila, že ide o skutočný príbeh.

DSC_0294

Pre mňa bola zaujímavé jej pôsobenie na slobode. Mladá žena, ktorá ma „vymytý mozog“ sa len veľmi ťažko socializuje a prispôsobuje novému prostrediu. Okolo nej sa objavia ľudia, ktorí sa jej snažia pomôcť. Tu však nastávajú rôzne právne problémy, pretože Nina oficiálne neexistuje.

Čítanie o tomto všetkom bol pre mňa veľký zážitok. Veľmi som súcítila s Ninou. Pevne som verila, že jej život na slobode bude jednoduchší. Kniha vás núti premýšľať nielen o sektách a kultoch, ale aj význame slova „sloboda“. Pretože ak aj nie ste zatvorený v pivnici alebo väzení, nie ste vždy slobodný.

DSC_0297

Kniha Nina X je vhodná pre náročnejšieho čitateľa, ktorý môže príbehu venovať viac sústredenia a času. Aj napriek tomu, že sa mi čítala podstatne horšie ako bežná beletria, neľutujem, že som po nej nakoniec siahla. Prinútila ma veľa premýšľať, pozerať sa na svet inak. Pociťovala som príval empatie voči Nine aj Sonie, ktorá jej pomáhala. Ak sa rozhodujete, či po knihe siahnuť, odporúčam si prečítať ukážku, ktorá je aj na stránke vydavateľstva. Štýl písania nemusí sadnúť každému. Príbeh je však fascinujúci, šokujúci a bohužiaľ skutočný.

Informácie o knihe spolu s ukážkou nájdete na stránke vydavateľstva Grada:

https://www.grada.sk/nina-x-100024/

Titul: Nina X

Originálny názov: Nina X

Autor: Ewan Morrison

Preklad: Michal Zidor

Počet strán: 320

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Cosmopolis

Foto: Drominicka

0 comments on “Nina X (Ewan Morrion)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: