Detská literatúra

Rozprávky spod černičia (Jill Barklem)

Detskú knihu Rozprávky spod černičia od Jill Barklem máme doma už nejakú chvíľu. Ja som sa do nej hneď zamilovala. Dôležitejšie však je, či sa páči aj nášmu skoro štvorročnému knihomoľkovi.

Hneď v úvode nájdete predhovor autorky. Vysvetľuje dôvody, prečo sa rozhodla napísať príbehy o myškách, ktoré žijú v černicových kríkoch. Zároveň spomína aj konkrétne príbehy. Zistíte, ktoré boli určené pre jej dcérku ako rozprávky na dobrú noc. Príhovor bol veľmi príjemným vstupom do čarovného sveta myšiek.

Práve myšky sú hlavnými postavami. Vystupujú v každom príbehu, vždy je hlavnou postavou niektorá iná z nich. Či už je to nezbedník Wilfred, ktorý oslavuje narodeniny, Poppy, ktorá si vezme mlynára Praška alebo zatúlaná Primulka. Veľmi sa mi páčil výber mien myšiek. Sú milé a pripomínajú názvy kvetov či byliniek. Skvelá príležitosť deťom vysvetliť, čo je bazalka, valeriána či tymián.

Všetky príbehy v knihe sú krásne. Jemné, bez násilia či strašidiel. Presne takto si predstavujem ideálnu rozprávku pre menšie deti. Väčšinou sa stane iba drobné nešťastie, ktoré myšky poľahky vyriešia. Stretneme aj zopár nezbedníkov, ktorí sa budú detičkám určite páčiť. Z každého príbehu vyplynie milé ponaučenie. Hlavnou myšlienkou celej knihy je potreba vzájomnej pomoci. Správanie myšiek ma doslova dojímalo. Boli usilovné, ochotné si pomôcť a neraz nádherne prekvapiť svoje okolie.

Som si istá, že kniha každého zaujme aj svojimi ilustráciami. Sú dych berúce. Krásne, jemné, ako zo starodávnej knihy. Knihy v originály vychádzali od roku 1980. Ja by som tipovala snáď ešte skôr. Z obrázkov cítiť dych histórie. Nielen na rozkošných myších šatočkách, ale aj na ich príbytkoch.

Nebudem klamať, keď napíšem, že toto je jedna z najkrajších detských kníh, aké doma máme. Nemyslím len nádherné spracovanie a ilustrácie, ale aj obsah. Príbehy ideálne aj pre menšieho čitateľa si získajú aj vaše srdce. Detičky si zaručene obľúbia čarovný a láskavý svet spod černičia. My sa k tejto knihe budeme s radosťou vracať a verím, že sa nám ju podarí uchovať aj pre ďalšie generácie malých knihomoľov.

Titul: Rozprávky spod černičia (kompletné vydanie)

Originálny názov: The Brambly Hedge Complete Collection

Autor: Jill Barklem

Preklad: Zdenka Buntová

Počet strán: 248

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Stonožka

Foto: Drominička

0 comments on “Rozprávky spod černičia (Jill Barklem)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: