Detektívky Srdcovky roka 2021

Volavka (František Kozmon)

František Kozmon si svojou „zvieracou“ sériou získal už mnoho čitateľov. Vrátane mňa. Pred pol rokom som čítala knihu Červ, ktorá vo mne zanechala obrovské množstvo otázok. Práve novinka s názvom Volavka mi ich mala zodpovedať. Podarilo sa jej to?

Marek Wolf sa ocitá na mieste činu. V byte svojej matky, ktorá je zavraždená jeho služobnou zbraňou a jeho nevlastný brat Patrik je hlavný podozrivý. Naozaj za to môže jeho brat? Popri tejto rodinnej tragédií sa jeho kolega Karol Lupták vracia po dlhšom čase do práce. Jedna z obetí v prípade Červ bola dcérina kamarátka Laura. Karol aj naďalej pátral po dôvode, ako a prečo sa dostala do Viedne. Jeho vyšetrovanie naberie nečakaný smer a spojí sa s neblahou predtuchou Mareka Wolfa.

Volavka priamo nadväzuje na predošlú knihu Červ. Určite vám preto odporúčam prečítať si ju tiež. Veľa dôležitých indícií by vám mohlo uniknúť. Navyše máte už teraz výhodu okamžitého pokračovania, zatiaľ čo ja som musela čakať pol roka. A verte mi, to množstvo otázok, ktoré vo mne vyvolala kniha Červ, ma zožieralo dosť dlho.

Začiatok knihy je o čosi voľnejší, bez prílišnej akcie. Čitateľovi sa oživujú spomienky a známe fakty z prípadu Červ. Mne to veľmi vyhovovalo. Časový odstup medzi knihami bol dosť veľký a ja som zatiaľ prečítala množstvo kníh. Práve vďaka pomalšiemu rozbehu som sa na príbeh naladila. Hneď potom, ako som sa dostala do obrazu, to autor na nás vybalil. Vyšetrovanie sa mohlo začať.

V tomto príbehu do veľkej miery dominuje Karol Lupták. Veľmi inteligentný vyšetrovateľ, ktorý sa do práce vracia po protialkoholickom liečení. Jeho sebavedomie je veľmi poznačené. Spolu s Karolom dúfate, že do toho nespadne znova. Dôležitú úlohu vo vyšetrovaní zohrá aj Petra Siváková. Policajná psychologička. Príbeh je okrem vyšetrovania do veľkej miery aj o vzťahoch a životoch hlavných postáv. Práve to je dôvod, prečo sa mne „kozmonovky“ páčia. Čitateľ si tak môže s postavami vytvoriť vzťah a rôzne situácie prežívať intenzívnejšie. Svojím spôsobom mi to pripomína knihy Roberta Bryndzu, kde čitateľ počas série prežíva aj súkromné drámy postáv.

Vyšetrovanie v tejto knihe nadväzuje na prípad Červ. Myslela som si, že tam už nie je čo riešiť. Tak veľmi som sa mýlila. Autor rozpracoval vcelku kontroverznú tému, vyšetrovanie nabralo úplne iný smer. Ja som so zatajeným dychom čítala, kto všetko je za tým. Odhalenie vinníka ma dostalo, celý čas som upodozrievala niekoho iného. V tomto autor využil celkom zaujímavý ťah, aby sa zahral s mysľou čitateľa. Záver príbehu a dolapenie vraha bol ako z akčného filmu. Tu už sa kniha nedala odložiť, až kým som nedočítala poslednú stranu. A viete čo? Aj napriek varovaniam, že záver bude šokujúci, ma nič nepripravilo až na taký šok, aký som zažila. V hlave mi odzneli slová: „To snáď (autor) nemyslí vážne?!“ a nejaký čas som zostala v nemom úžase. Hneď po spamätaní som o išla konzultovať s niekým, kto už knihu čítal.

Volavka je pre mňa dlho očakávaným pokračovaním predošlej knihy, ktorá mi mala priniesť odpovede na otázky. Čiastočne som ich dostala, prípad sa uzavrel. Záver však priniesol ďalšie otázky a omnoho nástojčivejšie. Odpoveď sa dozvieme snáď v ďalšej knihe. Mňa táto detektívka veľmi bavila, prečítala som ju za dva dni. Kozmona radím medzi top autorov na Slovensku a pevne verím, že jeho knihy si nájdu ešte viac priaznivcov. Po ostatnej  „nechutnej“ červíkovej obálke je volavková skvelou voľbou. Ak máte radi krimi, určite odporúčam. Môžete sa vrhnúť na celú sériu alebo skúsiť posledné dve knihy – Červa a Volavku.

Frankie, ďakujem za dôveru.

Knihu si môžete zakúpiť v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Volavka

Autor: František Kozmon

Počet strán: 352

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

1 comment on “Volavka (František Kozmon)

  1. Spätné upozornenie: Srnka (František Kozmon) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: