Detektívky

Srnka (František Kozmon)

Slovenský autor František Kozmon má už na konte niekoľko kníh. Jeho kriminálna zvieracia séria si získala mnoho fanúšikov, ktorí netrpezlivo čakajú na ďalší titul. Najnovším prírastkom do série je Srnka.

Je to rok, čo bratislavskou kriminálkou otriasli tragické udalosti. Tím stále nie je v plnej zostave a tak major Otčenáš prijíma staronového vyšetrovateľa. Kapitána Bernáta. Ten bude výraznou posilou pri vyšetrovaní záhadných vrážd v Bratislave. Obete sú mladé ženy, ktoré bývajú samé. Miesto bezpečia vo svojom domove zažívajú peklo. Páchateľ však zanecháva stopy, ktoré poukazujú na to, že si uctieva staré poľovnícke zvyky. Podarí sa vyšetrovateľom prísť na to, kto je za ohavnými činmi a čo k nim viedlo?

Myslím si, že nebudem preháňať, keď napíšem, že Srnka je jednou z najočakávanejších slovenských kníh tohto roka. Predošlá kniha s názvom Volavka zanechala po sebe množstvo otázok. Ani neviem, či som na sociálnych sieťach videla toľko reakcií na záver nejakej knihy, ako pri Volavke. Ja som tiež patrila k tým, čo zostali po dočítaní v nemom úžase a bili sa vo mne všetky emócie. Najviac však asi hnev na samotného autora (prepáč Frankie).

„Trauma mení podstatu človeka. Môžeme sa priblížiť k tomu, kým sme boli predtým, no to, čo sme prežili, si vždy nesieme so sebou.“

str. 8

Ak si myslíte, že autor nám hneď ponúkne odpovede, tak vás sklamem. Aj tentokrát sa s nami čitateľmi zahráva. A tak nám nezostáva nič iné, iba dychtivo čítať stranu za stranou. Kriminálny prípad je však natoľko zaujímavý, že vám to určite prekážať nebude. Miesta činu sú prepracované do najmenšieho detailu. Aranžovanie obetí, poľovnícke indície a možní podozriví. Autor nás berie aj do minulosti, kde spoznávame príbeh vraha. Jeho meno samozrejme neprezradí. Vy však spolu s vyšetrovateľmi budete hádať, kto to je. Množstvo zvratov a dialógov detektívke dodáva na dynamike. 

V tejto knihe sa do popredia dostáva poručík Líška. Hoci v predošlej knihe ma táto postava iritovala, tentoraz sa ukáže v trochu lepšom svetle. Kapitán Bernát bol pre mňa ťažko čitateľnou postavou. Po jeho nástupe na oddelenie sa začínajú vynárať tajomstvá z jeho minulosti. V čitateľovi to vyvoláva ďalšiu vlnu zvedavosti. Na sérii sa mi páči, že kniha nie je vždy iba o kriminálnom prípade, ale autor sa významne venuje aj postavám. Ich vzťahy sa vyvíjajú a čitateľ ich sklamania či úspechy prežíva spolu s nimi.

Dlho očakávaná „Kozmonovka“ s názvom Srnka prináša čitateľom odpovede na otázky z predošlej knihy. Popritom však spolu s kriminalistami budete pátrať po vrahovi, ktorý necháva svoje miesta činu naaranžované do posledného detailu. A nech to znie akokoľvek morbídne, boli fascinujúce. Nečakané prepojenia medzi podozrivými a odhalenie vraha vám vyrazí dych. Autor však zostáva verný svojim otvoreným koncom a aj tentokrát necháva čitateľa na poslednej strane s otázkami. Môžem vás však ubezpečiť, že nie sú také nástojčivé pri Volavke. Ja sa už teším na ďalšie pokračovanie.

Prečítajte si úryvok:

https://www.bux.sk/knihy/673961-srnka.html

Knihu si môžete už dnes zakúpiť v elektronickej podobe. Tlačená verzia bude v predaji od 8.11.2022

Titul: Srnka

Autor: František Kozmon

Počet strán: 328

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

0 comments on “Srnka (František Kozmon)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: