Ostatné

Moja čínska dekáda (Pavel Dvořák)

Pavel Dvořák je sinológ a tlmočník, ktorý žije už nejaký čas v Číne. A práve o začiatkoch a živote v tejto krajine prináša knihu Moja čínska dekáda s podtitulom Príbehy chlapca, ktorý dospel v Číne.

Hneď v úvode musím napísať, že táto kniha je dizajnovo a graficky veľmi prepracovaná. Mám veľmi rada tvrdú kartónovú obálku, nechýba kvalitný papier a hlavne množstvo fotografií. Tie sú úchvatné. Zachytávajú atmosféru aj ľudí. Z fotiek doslova sála energia. Ja som si ich pozerala niekoľkokrát. K mnohým som sa vracala. Vďaka nim sa ocitáte na miestach, ktoré autor v knihe spomína.

Autor píše hneď od prvej strany pútavo. Prezradí, čo alebo kto bol impulzom pre jeho lásku k Číne a aj to, ako sa dostal k svojmu štúdiu. Prečo sa do Číny dostával cez Španielsko a ako veľmi mu k všetkému dopomohol tanec. Niektoré situácie sa môžu zdať bizarné, ale práve o tom je predsa život. A ten čínsky sa našincom môže zdať ešte bizarnejší.

Autor zachytáva svoje začiatky v Číne. Najskôr počas vysokej školy, neskôr ako sprievodca zájazdu. Z tohto zájazdu sa už domov nevrátil. Prečo sa tiež dozviete v knihe. Ja môžem iba obdivovať odhodlanie a vytrvalosť autora. Jeho chuť spoznávať krajinu a nájsť si v nej miesto je až nákazlivá. Aby ste si nemysleli, že autorov život v Čine bol ideálny. Nie vždy sa mu podarilo všetko podľa plánu. Napriek tomu to nevzdal a našiel si nielen priateľov, zázemie a prácu, ale aj manželku.

Mňa najviac zaujala časť o tlmočení. Autor sa s čitateľmi podelil o mnohé zážitky. Niektoré boli zábavné a iné doslova šokujúce. Neraz mi ho bolo pri čítaní ľúto, lebo práca tlmočníka rozhodne nie je ľahká. Celá kniha je popretkávaná informáciami z histórie. Aj vďaka nim sa o Číne dozviete ešte viac. Ďalším skvelým bonusom a super vychytávkou sú QR kódy na bočnej strane knihy. Tie vás po nasnímaní prenesú na autorov YouTube kanál, kde sa o téme dozviete ešte viac. 

Moja čínska dekáda je skvelá kniha, v ktorej vám autor ukáže svoje začiatky v tejto obrovskej krajine. Spoznáte vďaka nemu chute krajiny, mentalitu ľudí a v neposlednom rade krásne miesta. Všetko je napísané s ľahkosťou a vtipne. Vďaka tomu máte pocit, že s autorom sedíte niekde na poháriku a on vám rozpráva svoje zážitky. Toto je jedna z kníh, ktorú ak by ste darovali hocikomu, určite poteší. Mladších aj starších, ženy aj mužov. Každý si v nej nájde svoje.

Titul: Moja čínska dekáda

Autor: Pavel Dvořák

Počet strán: 230

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Rak

Foto: Drominička

1 comment on “Moja čínska dekáda (Pavel Dvořák)

  1. Spätné upozornenie: Tisíce ryžových klasov (Richard Brodnianský) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: