Detská literatúra

Najhoršie deti na svete (David Walliams)

Po knihe Najhorší rodičia na svete som neodolala a siahla som aj po ďalšom titule od Davida Walliamsa. Tentokrát sa však karta obrátila. Kniha sa volá Najhoršie deti na svete. Nájdu sa v nej vaše deti?

Hneď v úvode deti čaká veľmi vtipný predslov od trafikanta, ktorý knihu rozhodne neodporúča čítať. Som si istá, že práve to deti namotivuje ešte viac. Môžu sa do nej s chuťou zahryznúť. Hneď vzápätí nachádzame zoznam najhorších detí na svete. Slintoš Sam, Uvrešťaná Uršula, Nudný Noel či Šušniak Šaňo. Už samotné mená sú vtipné a veľa deťom prezrádzajú.

Príbehy na seba nenadväzujú. Deti ich môžu čítať podľa toho, kto z hlavných hrdinov sa im najviac pozdáva. Rozhodnúť sa môžu aj podľa dĺžky príbehov. Niektoré sú kratšie a na niektoré si treba vyhradiť viac času. Vďaka skvelému grafickému spracovaniu si aj dlhšie príbehy deti užijú a ani si nevšimnú, že sú na konci. Typ písma v knihe sa kde tu mení, niektoré slová sú zvýraznené, nechýbajú výrazné citoslovcia, rôzne oznamy a zoznamy. To všetko robí čítanie zábavnejšie.

Autor aj v tejto knihe pokračuje v nastolenom trende z predošlého diela. Jeho príbehy sú naďalej nesmierne vtipné. Viem si živo predstaviť, ako sa deti pri čítaní pučia od smiechu. Povedzme si úprimne, deti zbožňujú čítať o šušňoch či prdoch. Takýchto smradlavostí je v knihe dosť. A hoci nám rodičom sa pritom dvíha žalúdok, deti si práve to užijú.

Vtipné príbehy sú pre deti aj poučné. Hoci hrdinovia v knihe sú poriadnym extrémom, niektoré ich vlastnosti môže mať každé dieťa. Lenivosť, neposednosť či neporiadnosť. Každému sa to v príbehu tak trochu vypomstilo. Malých čitateľov to môže nasmerovať na správnu cestu. Ani v tejto knihe nechýbajú naozaj trefné a vtipné ilustrácie. Na svedomí ich má Tony Ross a dokonale vystihujú každé jedno dieťa. Či už je to chlapec, ktorý si pestoval vši, alebo dievča, ktoré sa zrástlo s divánom.

Kniha od britského komika Davida Walliamsa je skvelou voľbou pre deti od 9 rokov. Desať príbehov o najhorších deťoch na svete ich zaručene zabaví a som si istá, že si z nich aj niečo odnesú. Perfektne graficky spracovaná kniha, množstvo smiešnych ilustrácií. Všetko dokopy tvorí naozaj vydarený celok. Teším sa, keď tieto knihy budeme čítať s mojimi deťmi.

Úryvok z knihy nájdete aj na stránke Slovartu:
https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/knihy-pre-deti-a-mladez/najhorsie-deti-na-svete.html?page_id=32153

Titul: Najhoršie deti na svete

Originálny názov: The World´s Worst Children

Autor: David Walliams

Ilustrácie: Tony Ross

Preklad: Michaela Hajduková

Počet strán: 272

Rok vydania: 2017

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

0 comments on “Najhoršie deti na svete (David Walliams)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: