Detektívky

Červ (František Kozmon)

Pred rokom som mala prvýkrát možnosť čítať knihu od slovenského autora Františka Kozmona s názvom Vlk. Policajné vyšetrovanie s detektívom Marekom Wolfom ma vtedy veľmi bavilo. Nedávno vyšlo pokračovanie s nie príliš vábnym názvom Červ. Nevedela som dočkať čítania.

Mladá internetová hviezdička nájde po dovolenke vo svojom byte ženu, ktorá je prelezená červami. Nezvyčajný prípad pridelia Marekovi Wolfovi. Jeho vyšetrovanie bude siahať ďalej do minulosti a zrazu sa spoja aj zdanlivo nesúvisiace prípady. Popritom sa snaží detektív vyriešiť aj svoje rodinné problémy. Pokúsi sa získať do svojej starostlivosti nevlastného brata. Všetko sa však príliš komplikuje. Podarí sa detektívovi Wolfovi vyriešiť záhadné vraždy bez toho, aby pri tom prišiel o život? Podarí sa mu zachrániť brata Patrika pred nezodpovednou a hlavne chorou matkou?

Keď som začínala čítať Červa mala som menšie obavy, či sa mi obnovia spomienky na postavy z predchádzajúcej knihy. Autor však všetko podstatné čitateľovi pripomenul. Príbeh som si mohla naplno vychutnať bez najmenšieho zaváhania. Hneď v úvode si pre čitateľa autor pripravil istú dávku „nechutnosti“. To však k dobrému krimi rozhodne patrí. Čitateľa to okamžite vtiahne do deja a spolu s Wolfom sa môže pustiť do vyšetrovania.

Keď som predtým čítala prvú recenziu na túto knihu od Tomáša (@whattomasread), tak som nechápala, ako knihu mohol prečítať za päť hodín. Teraz tomu už rozumiem. Kniha sa nedala odložiť a pokiaľ by som nemala dve deti a domácnosť, tak sa asi priblížim k Tomášovmu čítaciemu rekordu. Čítala som v každú voľnú chvíľu a príbeh som si užívala. Marek Wolf mi bol sympatický už predtým, ale teraz si svoju pozíciu sympaťáka iba potvrdil. Ako žena môžem povedať, že to je presne ten typ chlapa, pri ktorom by sa podlomili kolená asi každej z nás.

Motív knihy – červy – bol síce svojim spôsobom odporný, ale jedinečný. Veľmi sa mi páčilo vyšetrovanie, bavili ma opisy aj dialógy. Tie boli často veľmi sarkastické a mimoriadne vtipné. Neraz som sa musela zasmiať aj nahlas. Na odľahčenie príbehu ideálne. V knihe neboli žiadne hluché miesta a príbeh nebol zbytočne prekombinovaný.

Popri vyšetrovaní si Marek Wolf rieši aj svoj súkromný život – snaží sa získať do opatery svojho brata  Patrika. Ten žije s ich bipolárnou matkou. Marek nechce, aby sa jej choroba podpísala na Patrikovom živote, tak ako sa podpísala na jeho. Rady právnikov či sociálnej pracovníčky, to všetko je súčasť príbehu.

Piata časť zvieracej krimisérie s názvom Červ je výborná a ulahodí každému milovníkovi detektívok. Predchádzajúca časť Vlk sa mi páčila, Červ ju však prekonal. Autor si pre čitateľa pripravil skvelú dávku napätia a detektívneho vyšetrovania s originálnym motívom. Ak ste nečítali predošlé knihy, tak sa nemusíte báť, že by ste si príbeh neužili. Podstatné súvislosti sú v knihe dovysvetlené. Určite sa nestratíte. Niekde som čítala, že sa autor z knihy na knihu zlepšuje. Ja som síce čítala iba dve, ale pokrok rozhodne cítiť. Záver ma totálne rozdrvil a  zanechal vo mne asi milión otázok. Budem iba dúfať, že do ďalšej časti vydržím. Už teraz sa jej neviem dočkať. Jediné, čo môžem tejto knihe „vytknúť“ sú tie odporné červíky pod prebalom knihy.

Za skvelý čitateľský zážitok ďakujem Frankiemu. Píš ďalej prosím.

Knihu si môžete kúpiť v pevnej väzbe alebo ako e-knihu k okamžitému stiahnutiu.

Titul: Červ

Autor: František Kozmon

Počet strán: 392

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

1 comment on “Červ (František Kozmon)

  1. Spätné upozornenie: Volavka (František Kozmon) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: