Detská literatúra

Snehuliak Kýchalko (Maureen Wrightová)

K zimnému obdobiu patria bezpochyby aj knihy so zimnou tematikou. Či už v beletrii pre dospelých alebo v detskej literatúre. Jednu detskú vám dnes predstavím. Snehuliak Kýchalko je z pera Maureen Wrightovej. O ilustrácie sa postaral Stephen Gilpin.

Tri detičky si v mrazivom zimnom počasí postavia snehuliaka. Ten však nie je len taký obyčajný. Stále kýcha a sťažuje sa, že mu je zima. Deti sa mu snažia všemožne pomôcť svojím oblečením. Kýchalkovi to však nestačí. Rozhodne sa preto skúsiť zohriať pri ohni či v horúcej kadi. Ako však môže skončiť snehuliak, keď vypije horúce kakao? Čo keď z neho zostane iba mrkva a konáriky?

Asi prvé, čím si vás táto kniha dostane, sú výrazné a veselé ilustrácie. Množstvo farieb zaujme každé dieťa a určite aj rodiča. Obrázky dokonale dotvárajú celkový dojem z prečítaného textu a deti si tak vedia lepšie predstaviť, o čom je príbeh. Vidia na snehuliakovi rôzne emócie, ktoré sa spolu s ním naučia pomenovať.

Keď som text čítala prvýkrát, zdal sa mi vcelku náročný a istým spôsobom krkolomný. Musím sa priznať, že som si knihou nebola veľmi istá. Ale keďže ide o detskú knihu, tak som ju samozrejme otestovala na svojom synovi. Výsledok? Matejovi sa páčila. Moje druhé čítanie už bolo oveľa plynulejšie a samozrejme som mu k tomu pridala dostatok dramatického hlasu. Matej bol nadšený. Kniha je písaná formou rýmovačiek a tak sa deťom text lepšie dostane do uška.

Čo sa týka príbehu, tak ten sa mi páči. Snehuliak Kýchalko je vskutku vtipná postavička. Nikdy by mi nenapadlo, že by snehuliakovi mohla byť zima. Páčilo sa mi, ako sa mu deti snažili pomôcť a hľadali riešenia. Bez problémov snehuliakovi dali svoje veci, aby sa zohrial. To svedčí o ohľaduplnosti a priateľstve. Dokonca sa deťom podarí nájsť liek, ktorý Kýchalkovi pomôže. Pri čítaní som si všimla, že vždy, keď sa mal Kýchalko roztopiť, tak sa Matejko za mňa schoval. Nečakala som, že kniha v ňom prebudí aj takéto emócie.

Snehuliak Kýchalko je vtipná kniha o priateľstve, empatii a ochote pomôcť. Textu v knihe nie je veľa. Hoci sa vám môže zdať, že sa číta ťažko, tak si určite po pár prečítaniach zvyknete. Môjho Mateja vcelku zaujala. Osobne by som ju odporučila deťom od 3 až 5 rokov. Myslím si, že aj on si ju bude vedieť ešte lepšie vychutnať, keď bude starší. Hoci som mala z knihy najskôr zmiešané pocity, teraz ju môžem s čistým svedomím odporúčať. A to práve preto, že prešla testom u nášho malého čitateľa.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Vy si ju môžete kúpiť napríklad v eshope Martinusu.

Titul: Snehuliak Kýchalko

Originálny názov: Sneeze the Snowman

Autor: Maureen Wrightová

Preklad: Milan Richter

Ilustrácie: Stephen Gilpin

Počet strán: 32

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Snehuliak Kýchalko (Maureen Wrightová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: