Skutočné príbehy

Medzi dvoma kráľovstvami (Suleika Jaouad)

Ako už mnohí viete, rada striedam žánre. Po ľahších knihách si rada prečítam aj niečo náročnejšie. Neprekážajú mi ani zložitejšie témy. Jednou z tých náročnejších je aj kniha Medzi dvoma kráľovstvami, ktorú napísala Suleika Jaouad

Keď Suleika skončila vysokú školu, rozhodla sa pre prácu v Paríži. Tesne pred odchodom z Ameriky sa zaľúbila a úžasný muž menom Will sa rozhodol pricestovať za ňou. Zažívali pekné chvíle. To všetko do momentu, kým Suleike diagnostikovali leukémiu. Jej mladý život visel na vlásku a o svoje miesto na zemi bojovala niekoľko rokov. Ale čo sa stane s pacientom po vyliečení? Aké sú jeho možnosti na normálny život?

Niekedy veľmi rozmýšľam, prečo sa týram takýmito príbehmi. Na jednej strane si nechcem život idealizovať iba romantikou, na strane druhej mi tieto knihy trhajú srdce. Príbeh je rozdelený do dvoch častí. V tej prvej Suleika bojuje so zákernou chorobou. Druhá sa venuje návratu do normálneho života.

Možno teraz vyzniem ako bezcitný človek, ale pre mňa bola zaujímavejšia práve tá prvá časť. Aj napriek tomu, že mi občas bolo až fyzicky zle zo všetkého trápenia, ktoré hlavná hrdinka prežívala. Ja som ho prežívala s ňou. Bolo mi jej nesmierne ľúto a jej osud sa mi zdal veľmi nespravodlivý. Neviem si ani predstaviť, ako sa touto diagnózou dokáže mladý človek vysporiadať.

Na druhej strane som vďaka Suleikinmu rozprávaniu sledovala aj vzťah medzi ňou a priateľom Willom, či jej rodičmi. Chápala som Willovu oddanosť, ale aj jeho frustráciu. Cítila som aj Suleikine trápenie, bezmocnosť aj únavu z liečby. Rozmýšľala som, či by som aj ja bola podráždená, keď by si môj partner chcel na čas oddýchnuť. Po prečítaní tejto knihy by som zrejme pochopenie našla. Ale keby som mala podobnému osudu čeliť zoči voči, možno by bolo všetko inak.

V druhej časti príbehu sa Suleika vydáva na cestu naprieč Amerikou. Len ona a jej pes Oskar. Navštívi niekoľko ľudí, ktorí jej počas jej liečby písali. Vďaka tejto časti spoznávame aj iné osudy. A to nielen ľudí, ktorých sužuje alebo sužovala choroba. Suleika sa na tejto výprave snaží dostať zo sveta chorých do sveta zdravých. Dá sa to vôbec?

Kniha Medzi dvoma kráľovstvami bola pre mňa obrovská emočná nálož. Poplakala som si, hnevala som sa na nespravodlivosť, ale pociťovala som aj obrovskú nádej. Knihu odporúčam prečítať každému, kto sa na podobný príbeh cíti. Určite nie je pre citlivé povahy. Možno by som ju odporučila aj ľuďom, ktorí bojujú so svojou chorobou. Možno vďaka tomu zistia, že v tom nie sú ani zďaleka sami a že nádej je tu vždy.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri.

Môžete si ju zakúpiť v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Medzi dvoma kráľovstvami

Originálny názov: Between two kingdoms

Autor: Suleika Jaouad

Preklad: Monika Lašová

Počet strán: 416

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Foto: Drominička

0 comments on “Medzi dvoma kráľovstvami (Suleika Jaouad)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: