Romány

Zuzanin dych (Jakuba Katalpa)

Už dlhšie som nečítala knihu, ktorej príbeh sa odohráva  počas druhej svetovej vojny. Knihe Zuzanin dych som neodolala. Aký je príbeh, ktorý prináša česká autorka Jakuba Katalpa?

Zuzana je dcéra úspešného cukrovarníka. Už v detstve sa skamaráti s dvomi chlapcami. Hanušom a Janom. Ich priateľstvo trvá až do dospelosti. Zuzana je so svojim životom spokojná. Zúri však vojna a jej židovský pôvod určuje jej budúcnosť. Pomôžu jej priatelia alebo ju zatratia? Zuzana sa nevyhne koncentračnému táboru. Smrti unikne doslova o vlások. Čo ju čaká po návrate domov? Má Zuzana ešte nejaký domov?

Bolo obdobie, keď som príbehy z druhej svetovej vojny čítala rad za radom. Je pravda, že aj vydavateľstvá tieto knihy doslova chrlili. Bolo ich už toľko, že som si od nich musela dať na určitý čas prestávku. Teraz ma však zaujala táto kniha. Má lákavú anotáciu, autorka je z blízkeho Česka, na knihu som čítala skvelé recenzie a do oka mi udrela aj obálka.

Zuzanin dych by sa na prvý pohľad dal nazvať typickým príbehom z obdobia 2.sv. vojny, akých som už čítala množstvo. A predsa je iný. To, ako nám autorka príbeh podáva, robí knihu výnimočnou. Doslova sa láska so slovami a aj napriek krutostiam, ktoré v knihe čítame, nám niektoré vety pohladia dušu. Slovami vie dokonale opísať atmosféru, o ktorej čítate. Počas zimy pociťujete chlad a zimomriavky. Cítite chuť a vôňu cukrovaru, hoci ste v živote okolo žiadneho nešli.  

Kapitoly sú kratučké a aj vďaka tomu sa kniha čítala veľmi ľahko a rýchlo. Príbeh je rozdelený na tri časti – detstvo, dospievanie a dospelosť. Čítanie mi pripadalo ako biografia Zuzany. Sledujeme jej život od narodenia a prežívame s ňou všetko, čo jej osud nadelí. Hoci Zuzana patrí k bohatej rodine, nezakladá si na materiálnych veciach. Najdôležitejší sú pre ňu priatelia. Hanuš a Jan. Chlapci, ktorých si Zuzana podmaní a ani to netuší. Veľmi som Zuzane priala, aby bola s tým, ktorého zbožňuje viac. Ktorý z nich to však je?

Čo znamená byť Žid? pýtala sa ako dieťa učiteľa Nachtigala a teraz to teda vie, byť Žid znamená ísť vlakom do neznáma.

str. 213

Kniha Zuzanin dych v sebe skrýva silný a emotívny príbeh. Príbeh, kde dominuje priateľstvo, ale nechýba nenávisť. Príbeh, kde hlavná hrdinka hľadá dôveru, ale zničí ju zrada. Je to príbeh lásky, ale aj veľkého sklamania. Je to príbeh, ktorý sa vám dostane pod kožu a chytí vás za srdce. Je to príbeh napísaný s dôrazom na každé slovo. Je ti príbeh, ktorý si zaslúži pozornosť.

Ukážku z knihy nájdete na stránke Bux.sk:

https://www.bux.sk/knihy/606073-zuzanin-dych.html

Titul: Zuzanin dych

Autor: Jakuba Katalpa

Preklad: Ester Demjanová

Počet strán: 320

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Ikar

0 comments on “Zuzanin dych (Jakuba Katalpa)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: