Detská literatúra

Malý NIEdnorožec (Marc-Uwe Kling, Astrid Henn)

Pred časom vyšla vo vydavateľstve Albatros kniha so zaujímavým názvom Malý NIEdnorožec, ktorú napísal Marc-Uwe Kling a ilustrovala Astrid Henn. Názov má rozhodne krkolomný. Ale aká je vo vnútri?

V Srdiečkovom lese sa narodil rozkošný jednorožec. Všetci ho majú radi, rodičia by mu dali aj modré z neba. On však na všetko odpovedá nie. Začnú ho teda volať NIEdnorožec. Jedného pekného dňa sa vydá na cestu a stretne ČOmývala, NOApsa a princeznú ÁNOmáliu. Spojením všetkých vzniká vtipná partia kamarátov. Aj keď trochu tvrdohlavých.

Vôbec som netušila, čo od tejto knihy čakať, ale nevedela som jej odolať. Nikdy som nebola fanúšikom jednorožcov. Práve to NIE v názve ma zlákalo. Vedela som, že to nebude len taký obyčajný jednorožec. A ani nebol. Je tvrdohlavý a skoro stále namosúrený. Postavička NIEdnorožca je vtipná a deti si ho určite obľúbia. Tak ako aj jeho kamarátov.

Začiatok príbehu je veršovaný. Musím uznať, že skvelo. Rýmy sa naozaj rýmujú a čítajú sa ľahko. Nie vždy sa to v prekladaných detských knihách podarí. Tu to prekladateľ zvládol na jednotku. Graficky je kniha spracovaná naozaj zaujímavo. Prečiarknuté slova, bubliny a detaily, ktoré deti zbožňujú. Jedna dvojstrana je dokonca vytlačená na výšku. Pre deti bude zábava čítať knihu zrazu inak. Nechýba ani mapa Krajiny snov.

V závere autor píše, že kniha nemá posolstvo, hoci sa to od detskej knihy vyžaduje. Vraj si ho deti môžu vymyslieť samé. Myslím, že je to naozaj skvelý nápad. Rodičia môžu knihu s deťmi prebrať. Čo sa im páčilo a nepáčilo. Ponaučenie/posolstvo rozhodne s deťmi nájdete. Napríklad to, že aj rozdielne bytosti sa môžu stať kamarátmi, alebo aj to, že si treba pomáhať.

Posledné strany sú plné zvieratiek so smiešnymi názvami. Zježko, Ratagáj, Sralok, Nervík a veľa, veľa ďalších. Pri nich sa určite nasmejete. Zvieratká sú pripravené na svoje vlastné príbehy. Tie môžu vymyslieť deti a vy s nimi. Autor deti dokonca nabáda, aby si vymysleli svoje vlastné zvieratká. Podľa mňa skvelý nápad, ktorý dokáže zabaviť nielen deti.

Ako to už pri detských knihách býva, aj tu dominujú ilustrácie. Na tých sa deti (aj dospelí) určite dobre pobavia. Sú veselé, hravé, vtipné. Presne ako celá kniha. Odporúčam pri čítaní meniť hlasy jednotlivých postáv. Pre deti to bude zaujímavejšie a oveľa zábavnejšie. Určite sa neubránia chichotu.

Kniha Malý NIEdnorožec je skvelou dávkou humoru, krásnych ilustrácií a interakcie. Na knihe je uvedený vek od 4 rokov. Ja by som išla o kúsok vyššie. Hoci ilustrácie zaujmú aj menšie deti, naplno si ju užijú tie od veku 5-6 rokov. Textu v knihe je relatívne dosť, takže nejde iba o obrázkovú knihu. Ak hľadáte pre deti niečo vtipné, tak NIEdnorožec je skvelou voľbou.

Nahliadnite do knihy na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/24357901/maly-niednorozec/

Titul: Malý NIEdnorožec

Originálny názov: Das NEINhorn

Autor: Marc-Uwe Kling

Ilustrácie: Astrid Henn

Preklad: Michal Hvorecký

Počet strán: 48

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “Malý NIEdnorožec (Marc-Uwe Kling, Astrid Henn)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: