Detektívky

Mŕtva v lodenici (Agatha Christie)

Ostatná prečítaná kniha od Agathy Christie ma neoslovila. Špionážny román nebol pre mňa. Na autorku som samozrejme nezanevrela a tentoraz som siahla po titule Mŕtva v lodenici. Bola už táto Agatha taká, ako ju poznám?

V sídle Nasse House sa chystá obrovská slávnosť. Majitelia Stubbsovci sa ju rozhodnú ozvláštniť o hru na vraždu. Preto pozvú na panstvo skvelú autorku detektívnych románov Ariadne Oliverovú. Ona hru vymyslí a pripraví indície. Má však zlé tušenie a tak si na pomoc prizve svojho priateľa Hercula Poirota. Aj napriek snahe o bezproblémový priebeh príde dievča, ktoré má hrať obeť, skutočne o život. Kto by však chcel zabiť mladé dievča? Hercule Poirot bude mať veľa práce.

Kniha sa mi čítala už od prvej strany skvele. Veľa dialógov a svižný dej spôsobil, že som ju prečítala za dva dni. Odkladala sa naozaj ťažko. Spojenie mojich obľúbených postáv – Hercula Poirota a Ariadne Oliverovej aj tentokrát zafungovalo. Trochu excentrická a roztržitá Ariadne a úhľadný Poirot k sebe pasujú ako jing a jang.

Mne sa veľmi páčila aj zápletka. Hra na vraždu, kde súťažiaci zbierajú indície. Hoci už z anotácie som vedela, že príde aj ku skutočnej vražde, tak ma to zamrzelo. Bola som nesmierne zvedavá, prečo prišlo mladé dievča o život. Indície skutočného vyšetrovania ukazovali rôznymi smermi. Páčili sa mi aj myšlienkové pochody Poirota. Zbožňujem, ako sa tieto vraždy vyriešia vďaka nepatrnému detailu.

V príbehu dominuje niekoľko tajomstiev z minulosti. Ani tentoraz som nemala ani len tušenie, ako to nakoniec bolo. Záverečné zhrnutie Hercula Poirota ma úplne dostalo. Niektoré vety som dokonca musela prečítať dvakrát. Nebola som si istá, či som ich pochopila správne a či naozaj mohlo spojenie čriepkov indícií byť takéto zamotané.

Mŕtva v lodenici je pre mňa jedna z  lepších detektívok od Agathy Christie. Skvelá zápletka, rýchla dynamika a úžasná geniálna myseľ Hercula Poirota. Spolu s ním sa snažíte poskladať čriepky indícií a detailov. Aj napriek tomu vás záver prekvapí a opäť si musíte povedať, že autorka je úplne zaslúžene nazývaná kráľovnou anglickej detektívky.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Titul: Mŕtva v lodenici

Originálny názov: Dead Man´s Folly

Autor: Agatha Christie

Preklad: Lenka Cinková

Počet strán: 192

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Mŕtva v lodenici (Agatha Christie)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: