Romány

Dievča v modrom plášti (Monica Hesseová)

„Výnimočný príbeh o statočnosti obyčajných ľudí, o láske, smútku a živote v ťažkých časoch.“

 Tieto slová boli pre mňa motiváciou, aby som si knihu Dievča v modrom plášti prečítala. Príbehy z druhej svetovej vojny, ktoré som doteraz čítala, boli prevažne výpovede preživších. Toto dielo bolo písané ako vymyslený príbeh. Aj napriek tomu som mala pocit, že to tak pokojne mohlo byť.

IMG_20180504_123930_100.jpg
Dievča v modrom plášti od Monica Hesse.

Hlavná hrdinka Hanneke Bakkerová je zároveň aj rozprávačka príbehu. Je to dievča, ktoré pracuje v pohrebnej službe, ale živobytie jej zabezpečuje skôr jej druhá tajná práca. Tá spočíva v obratnosti na čiernom trhu. Zákazníkom zháňa kávu, cigarety či mäso mimo prídelových lístkov.

Keď však príde ku svojej stálej zákazníčke, dostane nečakanú ponuku. Nemá zohnať kvalitnejšiu kávu či čokoládu. Jej zákazníčka ju žiada vypátrať židovské dievča, ktoré bývalo u nej v skrýši a jedného dňa zmizlo. Najväčší problém je, že o dievčati vie iba to, že sa volá Mirjam a má modrý plášť.

„Odišla z domu, z ktorého sa nedalo odísť, kde boli zadné dvere zamknuté a predné strážené. Mirjam. Kam si išla?“

Napriek veľkému vnútornému boju a strachu sa Hanneke rozhodne pomôcť. Jeden z dôvodov, prečo sa ju rozhodne hľadať je ten, že má pocit viny za smrť svojho milovaného priateľa Basa, ktorého vyslala k armáde a on zahynul v boji.

„Zachrániť jeden život po tom, čo som zničila iný.“

Kniha je písaná veľmi pútavo a každou kapitolou sa približujete k nájdeniu Mirjam. Pripravte sa však aj na veľké množstvo nečakaných zvratov, ktoré vás ešte viac pripútajú k čítaniu.

„Mám pocit, akoby som sa pretekala s budíkom, ale pritom nevedela, na kedy je nastavený.“

Kniha vo mne zanechala veľmi silné emócie. Celý čas som verila a dúfala, že všetko dobre dopadne. Mysľou som posielala Hanneke moje tušenia a indície. V jednej som sa dokonca aj trafila :)

IMG_20180506_164514_031.jpg
Kniha zaujme aj krásnou obálkou.

Veľmi pozitívne hodnotím aj opis a vykreslenie vojnového obdobia v Amsterdame. Vidno, že si autorka dala záležať, aby tieto udalosti boli vierohodné a aj v závere knihy sú spomenuté fakty, ktoré pri knihe využila.

Okrem pátrania po Mirjam sa naša hlavná hrdinka vracia k svojmu mŕtvemu priateľovi Basovi, ktorého veľmi milovala a nedokáže si odpustiť jeho smrť. Až neskôr sa dokáže od toho oslobodiť. Možno je to malá rada pre nás, aby sme neváhali povedať niekomu, že nám na ňom záleží, pretože nikdy nevieme, čo sa môže stať a či toho, koho milujeme, budeme ešte vidieť.

„Prvý raz povedal, že ma miluje, a ja som nereagovala. Keby som vtedy vedela, čo sa stane o niekoľko dní a čo zistím o láske a o vojne, dala by som si záležať, aby som mu to povedala.“

Knihu odporúčam každému. Predovšetkým ženám, ale aj mužom. A myslím, že by mohla zaujať aj trošku mladšie ročníky, keďže hlavná hrdinka je naozaj mladé dievča. Verím, že by  kniha pomohla aj ako ukážka toho, aké to je byť mladým dievčaťom počas 2.svetovej vojny a predísť tak ďalšej vojne.

20180505_152712.jpg

Titul: Dievča v modrom plášti

Originálny názov: Girl in the blue coat

Autor: Monica Hesse

Počet strán: 312

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Fragment

Knihu si môžete zakúpiť aj priamo na stránke Albatros media:

http://www.albatrosmedia.sk/tituly/16819426/dievca-v-modrom-plasti/

0 comments on “Dievča v modrom plášti (Monica Hesseová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: