Romány

Šok z pádu (Nathan Filer)

Kniha Šok z pádu od Nathan Filer je jedna z tých, na ktoré musíte mať duševnú pohodu a kľud. Vedela som to a preto mi chvíľu trvalo, kým som sa do nej pustila. Po odhodlaní však už išlo čítanie rýchlo. Rada by som spomenula, že vyhrala cenu Costa ako kniha roka 2013. A áno, kniha nie je novinka, ale občas sa treba vrátiť ku starším knihám. Pretože aj medzi nimi sa nachádza veľa skvostov.

Štýl, akým je písaná, mi veľmi pripomínala knihu Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko od Jonathan Safran Foer (ktorá mimochodom patrí medzi moje obľúbené a odporúčam).

Som duševný pacient, nie idiot.

Príbeh je veľmi silný. Píše ho Matt, ktorý je psychiatrický pacient s diagnózou schizofrénie. Tá je následkom smrti jeho mŕtveho brata Simona. Simon mal downov syndróm a Matt aj po jeho smrti počuje jeho hlas.

Spomienky sa mi kamsi prepadli ako sen, keď prvý raz otvoríme oči. Bolo ich veľa. Vedel som si z nich vybaviť iba útržky – noc, beh, policajti niekde na blízku.

A Simon bol mŕtvy.

Môj brat bol mŕtvy.

Kniha je písaná ako výpoveď Matta, ktorý sa za smrť brata viní. Príbeh zachytáva jeho život od detstva a osudového momentu až po deň, keď odchádza z liečebne.

Na oddelení bolo devätnásť postelí a noví pacienti prichádzali súbežne s tým, ako sa iní odhlasovali – pripomínalo to najpomätenejší hotel na svete.

Autorov štýl písania nie je zložitý, ale príbeh je trošku náročnejší na sledovanie. Ale nestratila som sa v ňom a to bolo hlavné. Celá kniha má veľa silných pasáží. Vyvrcholenie na konci je naozaj pekné a dojímavé. Matt urobí krásne gesto na počesť svojho brata a tým v sebe uzavrie veľmi ťažkú kapitolu svojho života.

Mŕtvi ľudia majú aj naďalej narodeniny.

Ešte veľké plus pre mňa sú ilustrácie v knihe a aj štýl striedania písma (počítačom, strojom alebo rukou). Toto mám v knihách veľmi rada. A tejto to pridalo úplne inú úroveň.

Kniha je naozaj veľmi dobrá, ale nie je to jednoduché čítanie. Preto, ak sa pre ňu rozhodnete (a verím, si nájde svojich čitateľov), dajte si na ňu čas a buďte v kľude, keď s ňou začnete. Odmenou vám bude veľa hlbokých myšlienok. Možno nie je od veci spomenúť aj fakt, že autor pracoval ako zdravotník na psychiatrickej klinike a aj to je dôvod, prečo sa mu podarilo tak dobre vykresliť pacienta so schizofréniou.

Titul: Šok z pádu

Originálny názov: The Shock of the Fall

Autor: Nathan Filer

Počet strán: 288

Rok vydania: 2014

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominicka

Za recenzný výtlačok ďakujem skvelému vydavateľstvu Tatran.

Viac o knihe nájdete na stránke vydavateľstva:

http://www.slovtatran.sk/knihy/svetova-beletria/sok-z-padu

2 comments on “Šok z pádu (Nathan Filer)

  1. ďakujem, idem čítať

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: