Romány

Kým sme boli vaši (Lisa Wingateová)

Keď som z vydavateľstva Tatran čakala balíček s knihou na recenziu, nečakala som, že v ňom bude ešte jedna kniha navyše. Dovtedy som román  Kým sme boli vaši autorky Lisy Wingateovej nespozorovala a preto ma toto prekvapenie od Tatranu potešilo. A to som ešte netušila, ako veľmi ma táto kniha chytí za srdce.

PSX_20180730_141028.jpg

Príbeh aj postavy sú fiktívne, ale zasadené do skutočnej čiernej histórie Spojených štátov. Práve tam, v Tenessee pôsobila žena menom Gergia Tannová, ktorá viedla Tennesseejku spoločnosť domova pre deti a dávala deti na adopciu. Len časť detí bola skutočne osirená. Veľa z nich malo milujúcich rodičov, ale ani to ju neodradilo, aby ich vzala k sebe a neskôr doslova predala.

„Tajomstvá si vždy nájdu cestu na svetlo.“

V našom príbehu sú súrodenci, ktorí vyrastajú na rieke. Potom čo ich otec musí odviesť mamu, nazývanú Kráľovníčka, do nemocnice zostanú sami. Zrazu však príde policajt a so súdnym príkazom odvedie deti do domova. Potom vraj pôjdu do nemocnice za mamičkou. S tou sa však už nikdy nestretnú. Hlavná hrdinka Rill sa snaží o svojich súrodencov postarať čo najlepšie v podmienkach, ktorým teraz musia čeliť. Toto je časť príbehu, ktorá sa odohráva v minulosti.

V knihe sa však striedajú kapitoly z minulosti so súčasnosťou. Tam je hlavnou postavou dcéra senátora Avery, ktorá pri jednej oficiálnej návšteve domova pre seniorov natrafí na starenku menom May a ich cesty sa prepletú nečakaným spôsobom.

PSX_20180731_123146.jpg

Zatiaľ čo Rill rozpráva svoj ťažký príbeh v minulosti, tak Avery hľadá súvis starenky z domova s jej starou mamou Judy. Ku koncu knihy sa dva príbehy nádherne spoja. Je možné, že budete potrebovať aj pár vreckoviek.

Na začiatku knihy som mala menšiu obavu, či ma bude baviť. Príbeh však bol písaný veľmi pútavo. Ja obľubujem striedanie postáv po kapitolách a tu sa striedajú nielen postavy, ale aj minulosť so súčasnosťou.  Tým to bolo ešte zaujímavejšie. Téma  adopcií pod záštitou Georgie Tannovej vo vás zanechá veľmi silný dojem. Dúfate, že na konci knihy sa dozviete z doslovu autorky, že to všetko nemôže byť pravda. Že nedávali podpísať utlmenej matke po pôrode súhlas s adopciou, že nekradli deti len tak popri ceste alebo rieke. Že tie deti po odobraní rodičom nebývali v hrozných podmienkach, kde ich týrali a zneužívali až do chvíle, keď sa pre ne niekto rozhodol na adopciu. A hlavne, že to všetko nebolo s tichým súhlasom úradov.  Naozaj dúfate, že toto sa nestalo. Žiaľ stalo.

Nedalo mi to a začala som googliť a keď som čítala, ako toto všetko fungovalo, tak mi bolo do plaču. Počas pôsobenia G. Tannovej zmizlo viac ako 5000 detí. Na internete dokonca nájdete aj výstrižok z novín, kde je inzerát na deti, ktoré môžete mať. Preferovali sa vraj modrooké deti s blond vlasmi. A záujemcovia o deti boli z vyšších kruhov. Politici či hollywoodske hviezdy.

bc80d2a89de75c83225f3c63e2801487.jpg
Takto vyzeral inzerát na dieťa.

Knihu si určite prečítajte. Je určená skôr pre ženy. Dojímavý  príbeh plný odhodlania prežiť a aj lásky. Vo mne táto kniha nechala silný dojem. Už len z toho dôvodu, že som matka a neviem si (a ani nechcem) predstaviť, že by mi niekto vzal môjho syna.  Táto kniha si zaslúži prečítanie.

Titul: Kým sme boli vaši

Originálny názov: Before we were yours

Autor: Lisa Wingate

Počet strán: 320

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička, foto inzerátu: http://unknownmisandry.blogspot.com/2011/11/child-care-provider-kidnapper-serial.html

Touto cestou chcem poďakovať Lucke z vydavateľstva Tatran, že ma touto knihou prekvapila.

Úryvok z knihy nájdete aj priamo na stránke vydavateľstva:

http://www.slovtatran.sk/knihy/novinky/kym-sme-boli-vasi

O knihe:

V tomto dojímavom románe inšpirovanom skutočným príbehom navždy zmení osud dvoch rodín donebavolajúca nespravodlivosť.
Memphis, 1939. Dvanásťročná Rill Fossová a jej štyria mladší súrodenci žijú úžasným životom na palube rodinného obytného člna na rieke Mississippi. Jednu búrlivú noc otec rýchlo musí odviezť matku do nemocnice. Rill dostane na starosť súrodencov – no odrazu sa u nich zjaví skupina neznámych mužov. Vytrhnú ich zo známeho prostredia a odvezú ich do sirotinca Tennesseejskej spoločnosti domova pre deti. Deti sú presvedčené, že zakrátko sa vrátia k rodičom – no rýchlo pochopia temnú pravdu. Rill, vydaná napospas krutej riaditeľke zariadenia, bojuje, aby udržala sestry a bračeka spolu vo svete plnom nebezpečenstva a neistoty.

Aiken, Južná Karolína, súčasnosť. Avery Staffordová sa narodila v bohatej  privilegovanej rodine a očividne má všetko: úspešnú kariéru federálnej právničky, fešáckeho snúbenca a onedlho ju čaká veľkolepá svadba. No keď sa Avery vráti domov, aby pomohla otcovi v zdravotnej kríze, náhodné stretnutie v nej prebudí nepríjemné otázky a donúti ju vybrať sa na cestu za  dávnymi tajomstvami rodinného príbehu, ktorá môže skončiť skazou alebo vykúpením.

Román Lisy Wingateovej má korene v jednom z najtragickejších  amerických škandálov – riaditeľka adopčnej organizácie pôsobiacej v Memphise Georgia Tannová unášala  deti chudobných rodičov a predávala ich bohatým rodinám v krajine. Autorkino ohromujúce, srdcervúce a predovšetkým povznášajúce dielo nám pripomína, že cesty, po ktorých sa vydáme, môžu viesť na rozličné miesta, ale srdce nikdy nezabudne, kam patríme.

 

 

0 comments on “Kým sme boli vaši (Lisa Wingateová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: