Mysteriózne príbehy

Zastavený čas (Tomáš Najt)

Jedného dňa ma oslovil Tomáš Najt s ponukou, či chcem zrecenzovať jeho knihu Zastavený čas. O knihe mi napísal veľa pikošiek a tak som si povedala, prečo nie?

Prvou zvláštnosťou knihy je fakt, že ju začal písať na základe svojho sna. Najväčšia rarita ale podľa mňa je to, že ju celú napísal na mobile. Čo je dosť obdivuhodné, keďže ja už na mobile nepíšem ani recenzie. Tomáš takto využil zápchy a MHD. Písal a rozvíjal svoj sen natoľko, až vznikla kniha.

zastavenycas.png

Najskôr som mala trochu obavu, či tento typ knihy bude pre mňa. Ide totiž o dobrodružné sci-fi a ako by povedala Dara Rolins. “Nie je to môj šialok kávy.” Ale rozhodla som sa knihe dať šancu. Predsa len, veď ma oslovil sám autor a doslova ma prehovoril :)

Príbeh sa začne odvíjať na Kysuciach. Hlavná postava menom Richard vzal svoju priateľku Viky na výlet. Nachádza sa práve pri kamenných guliach v obci Milošová, keď sa zrazu zastaví čas. Presne o 09:53:06. Jediný, kto nezastal, je Richard. Viky stojí s mobilom v ruke, vtáky zastali počas lietania. Čo sa to stalo? A prečo je on jediný, kto nezastal? Žeby mal poslanie?

Svet zastal. Alebo presnejšie zastal čas. Ale prečo nie on?

Počas zastavenia času Richard putuje z Kysúc až do Bratislavy. Cestou navštívi niekoľko zrúcanín, ide bicyklom po diaľnici alebo napríklad prespáva v moteloch či luxusnom hoteli. Isté veci však počas zastavenia času nefungujú. Ako sa Richard vysporiada s pitím vody alebo toaletou, je celkom zaujímavé čítanie.

V príbehu sa autor cez Richarda venuje aj ťažším témam, ako je výpalníctvo alebo novodobé otroctvo. Vtipne zaobchádza s fajčiarmi a aj s vodičmi, ktorí používajú mobil za volantom. Pomôže niekoľkým nešťastníkom zažehnať katastrofu, ale aj podľa vlastného úsudku potrestá pár grázlikov.

2. výhoda: Nikam neprídeš neskoro

Toto všetko sa deje v tej istej sekunde. Čo sa stane, ak sa čas spustí? Musím priznať, že na to som čakala najviac. Ako dopadnú Richardove výmysly, keď sa čas znovu rozbehne. To ako to dopadlo si musíte prečítať. To prezradiť nemôžem. Dokonca ani to, či sa vôbec spustí…

Dementný zvyk držať smartfón pred papuľou ako tatranku Richarda vždy tak veľmi vytáčal, že mal týmto ľuďom chuť streliť jednu z jednej strany a druhú z druhej.

Námet knihy so zastavením času je zaujímavý a vcelku sa mi páčil. Knihu som prečítala za pár dní. Miestami bola vysoko čítava, ale občas mala slabšie pasáže, kde som sa pristihla, že sa nesústredím, čiže ma tá časť až tak nepohltila. Ďalšia vec, ktorá mi prekážala, bola horšia syntax. Nie som jazykárka, ale niektoré vety sa mi naozaj čítali zle a boli trochu krkolomné.

1533472955423.jpg

Kniha ako taká však nebola zlá.  Miestami som sa aj zasmiala. Kto má rád tento žáner, tak po nej môže siahnuť. Nie je to náročné čítanie, skôr oddychovka s výpravou po Slovensku. Možno nájdete pár miest, kam sa aj vy vyberiete na výlet. Aj keď neviem, či bude vtedy zastavený čas.

Otázka na záver bude nečakaná. Ako by ste využili zastavený čas vy? Ja vás asi prekvapím. Prečítala by som čo najviac kníh :)

Titul: Zastavený čas

Autor: Tomáš Najt

Počet strán: 216 (56 200 slov)

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: J&D MEDIA

Foto: Drominička a http://www.animo.sk

2 comments on “Zastavený čas (Tomáš Najt)

  1. Adam Ha Van

    Trebalo by objasniť trošku dej… Popravde som sa trošku stratil ale predsa od toho je žáner mysteriózne, pre niektorých môže byť toto čo hľadajú, bohužiaľ pre mňa je toto trošku veľká káva

    Páči sa mi

  2. Díky za tip, presne túto tému som zháňal. Thanks Google, Thanks Drominicka

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: