Romány

Zachráňte Amelie (Cathy Gohlkeová)

„Ten, kto zachráni jediný život, zachráni celý svet.“

Kníh s témou druhej svetovej vojny a holokaustu nebude na pultoch kníhkupectiev nikdy dosť. Skutočné výpovede preživších v nás vyvolávajú zdesenie a ľútosť. Takéto pocity som mala aj pri románe Zachráňte Amelie z pera Cathy Gohlke. Hoci ide o vymyslený príbeh, veľa prvkov v románe bolo inšpirovaných skutočnosťou. To je na tom to najsmutnejšie.

amelie01

Rachel Kramerová je krásna mladá žena, ktorá vyrastá v Amerike so svojím otcom. Ten je výskumník v oblasti eugeniky. Rachel absolvuje pravidelne každé dva roky zdravotnú prehliadku v Berlíne. Počas poslednej návštevy Berlína sa jej život zmení na ruby. Dostáva informácie o tom, ako jej otec podporuje svojím výskumom vyhubenie nižšej rasy. Jej dávna kamarátka Kristine má strach o svoju malú dcéru Amelie. Je hluchá a tak nie je vhodná pre dokonalú rasu, o ktorú sa Hitler v Nemecku snaží. Rachel týmto rečiam neverí a pripadajú jej smiešne. Až keď natrafí na tajné dokumenty jej otca, sa jej otvoria oči. V tom momente začína boj o záchranu nielen Amelie, ale aj samotnej Rachel. Pri tom všetkom je pomáha americký novinár Jason Young. Ako a či vôbec sa podarí Rachel a Amelie prežiť v ťažkých časoch v Nemecku vám prezrádzať nebudem. To už si musíte prečítať sami.

Teraz utláčatelia vyháňali dlhoročných susedov z ich rodnej zeme – pre prastarú krv, ktorá prúdi v ich žilách, pre čo i len podozrenie, že v nich prúdi. Akoby preto, že ste Žid, nesmiete byť kresťanom, Nemcom alebo človekom. Akoby Kristus sám nebol Žid.

Kniha ma pohltila hneď od prvej strany a aj napriek tomu, že ma viac ako 400 strán, tak som nepostrehla žiadne nudné a hluché miesto. Osudy Amelie, Rachel aj ostatných postáv vás chytia za srdce a stále dúfate, že sa všetko vyrieši a všetko dobre dopadne. Boli chvíle, keď som knihu čítala so zatajeným dychom, pretože som sa bála, čo sa stane. To bol dôvod, prečo som strany prevracala jednu za druhou a dychtivo som chcela poznať pokračovanie. Ku koncu som už knihu nevedela odložiť a aj napriek únave som čítala do neskorej noci.

Lea odhrnula Rachel vlasy z čela a pošepla: „Keď niekoho miluješ, nedá sa to zmazať z očí, tváre či postoja.“

Na konci knihy autorka vysvetľuje, čo z knihy je inšpirované skutočnosťou, dokonca sú v knihe aj reálne postavy, ktoré v tom čase pôsobili v Nemecku a to napríklad Dietrich Bonhoeffer. Upresňuje však časovú líniu, ktorá s príbehom nesedela. A to u autorky veľmi oceňujem. Musela vynaložiť veľký čas na to, aby jej súvislosti sedeli so skutočnou históriou.

amelie

Keďže ide veľmi dobre napísaný román, vrelo ho odporúčam všetkým ženám. Hoci v knihe nájdete veľa nechutných vecí z druhej svetovej vojny (výskum eugeniky, nedobrovoľné sterilizácie žien či pokusy,…) stále táto kniha patrí k tým krajším. Je plná nádeje, odhodlania, viery a lásky. Mne sa veľmi páčila a som rada, že ma neodradilo veľa strán. Práve naopak, príbeh sa čítal sám, autorkin štýl písania mi vyhovoval, takisto aj krátke kapitoly.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu i527.net. Knihu si môžete kúpiť aj priamo na stránke vydavateľstva:

Zachráňte Amelie

Titul: Zachráňte Amelie

Originálny názov: Saving Amelie

Autor: Cathy Gohlke

Počet strán: 408

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: i527.net

Foto: Drominička

Viac o knihe

0 comments on “Zachráňte Amelie (Cathy Gohlkeová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: