Životný štýl

Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva (Danielle Graf, Katja Seide)

Ak sa rodičia snažia formovať dieťa podľa svojich predstáv, hoci s dobrými úmyslami, znemožňujú mu tvorbu vlastného zdravého ja.

Keď som pred časom písala recenziu knihy Nanič mama, mala som v balíčku z vydavateľstva Tatran ešte jedno prekvapenie. Knihu Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva od autoriek Danielle Graf a Katja Seide. Téma knihy je o období vzdoru u detí. V čase, keď som knihu dostala, mal môj Matejko 8 mesiacov a dúfala som, že rady z tejto knihy nebude tak skoro potrebovať. Veď mám predsa skvelé dieťa, ktoré nemá obdobie vzdoru. Mýlila som sa…

Ale poďme pekne po poriadku. Kniha je napísaná dvomi ženami, matkami, ktoré mali blog. V poslednom čase je dosť bežné, že blogerky vydávajú knihy. Som zvedavá, kedy vydám knihu ja 😊

vymodlene02

Ako som už písala vyššie, kniha je zameraná na obdobie vzdoru, a to  u detí od 0 do 5 rokov. Ak sa nemýlim, tak čoskoro v Tatrane vydajú aj pokračovanie, ktoré sa venuje deťom od 5 rokov vyššie.

Začiatok knihy vysvetľuje fungovanie detského mozgu. Veľa poznatkov je z odbornej literatúry. Táto časť bola pre mňa trochu nudná, ale na druhej strane, dôležitá pre ďalšie pochopenie knihy.  Nechcem vypisovať názov každej menšej kapitoly knihy, ale pre lepší obraz píšem aspoň hlavné časti:

  • Detský hnev
  • Rodičovský hnev
  • Prekladateľské pomôcky pre rodičov malých zurvalcov (táto kapitola ma obzvlášť bavila. Vysvetľuje sa tu napríklad to, čo znamená, keď dieťa povie „blablabla“ alebo keď urobí grimasu, z ktorej vás ide roztrhnúť)
  • Napriek všetkému samostatnosť treba podporovať (veľmi zaujímavé príklady o tom, ako začať s dieťatkom spolupracovať)
  • Tipy a triky pre pokojné dni (Opäť skvelá kapitola o bežných situáciách, ktoré všetci poznáme. Napríklad prečo dieťa uteká, prečo nechce ísť po schodoch alebo si nechce dať vymeniť plienku).
  • Rýchla pomoc pri akútnych záchvatoch hnevu

vymodlene

Čo sa mne na knihe najviac páčilo, sú konkrétne príklady zo života. K týmto príbehom a situáciám autorky píšu svoje postrehy. Či sa matka alebo otec zachovali správne, alebo píšu tipy, ako sa dá tá ktorá situácia vyriešiť inak. Veľa postrehov malo naozaj logiku a aj správanie dieťatka tak lepšie chápete. Ja som sa už v niektorých situáciách našla a som si istá, že by som reagovala presne ako ľudia z príbehov. Preto mi to zmenilo pohľad na vec.

Pokúsila sa smútok dieťaťa zľahčiť. „Ale veď to nie je také hrozné!“ „Svet sa pre to nezrúti.“ „Veď sa vlastne nič nestalo.“ Všetky uvedené vety vyslovujú rodičia dennodenne po celom svete. A všetky majú niečo spoločné – situácii ani v najmenšom nepomôžu.

Knihu odporúčam každej mamičke (aj oteckovi). Je však dobré, aby ste si ju stihli prečítať ešte skôr, ako toto obdobie nastane. Možno už okolo piateho mesiaca veku dieťatka. Aby ste už triky mali v malíčku, keď príde slávne obdobie vzdoru. Môj Matej je skvelé dieťa, ale už začína mať svoju hlavu a všimla som si, že vďaka tejto knihe som na pár výbuchov zlosti zareagovala inak ako predtým. Nesúhlasím úplne so všetkým, čo je v knihe písané. Ale určite mi to rozšírilo obzory a veľmi veľa trikov by som si chcela osvojiť. Verím, že sa mi v hlave vynoria, keď nastane krízová situácia. Je možné, že tiež sa vám nebude úplne všetko pozdávať. Ale na rozšírenie obzorov je táto kniha vhodná.

Za knihu ďakujeme vydavateľstvu Tatran. Ak si chcete o knihe prečítať viac, tak kliknete na dokaz. Nájdete tam aj ukážku z knihy.

http://www.slovtatran.sk/knihy/vztahy-a-rodicovstvo/moje-vymodlene-dieta-ma-privadza-do-zufalstva

Titul: Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva

Originálny názov: Das gewünschteste Wunschkind aller Zeiten treibt mich in den Wahnsinn

Autor: Danielle Graf, Katja Seide

Počet strán: 272

Rok vydania: 2017

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

O knihe

To najdôležitejšie pri výchove malého dieťaťa  je zachovať pokoj, aj keď sme nervózni a v časovom strese. Rodičia zo skúsenosti vedia, že akonáhle ,vypenia‛, celú situáciu iba zhoršia. Katja Seide a Danielle Graf šarmantne a s vtipom na mnohých príkladoch objasňujú, ako zvládať aj najstresujúcejšie momenty, keď na naše ziapajúce slniečko zízajú okoloidúci a my sme na pokraji zrútenia. Aj týmto rodičom sú určené dobré rady v knihe Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva.

Dozvieme sa, ako upokojiť nielen seba, ale aj svoje dieťa a vybudovať si harmonický vzťah. Autorky sa pokúšajú nájsť hranice, keď môžeme k dieťaťu aj v návale hnevu láskyplne pristúpiť a zároveň trvať na určitých pravidlách, aby sa detský mozog postupne naučil venovať nielen vlastným záujmom, ale vnímať aj potreby ostatných. Kniha nielenže poskytne praktické rady, ale vysvetľuje reakcie dieťaťa aj z vedeckého hľadiska a na základe vlastného výskumu autoriek.

Autorky sa zamerali i na prapôvod detského správania (v biologickej aj citovej oblasti), aby vysvetlili rodičom vzdor detí a ukázali im, ako mu čeliť. Prinášajú nové, moderné a uskutočniteľné výchovné postupy a rozširujú zaužívaný pohľad na dlhodobé praktiky vo výchove. Prevedú nás aj dobrodružnou cestou obdobiami vzdoru, ktorá je pre rodičov bolestná, ale patrí ku skúsenostiam, ktoré deti potrebujú, aby dozreli.

Kniha na nemeckom knižnom trhu prekonala všetky očakávania. Už druhý rok sa drží v prvej dvadsiatke bestsellerov a nadšené ohlasy čitateľov pribúdajú

Keď naše malé slniečko hádže taniere

Nechce vaše dieťa zaspať? A chodenie po schodoch neprichádza do úvahy? Namiesto toho, aby sa rodičia začali rozčuľovať, mali si by radšej prečítať túto knihu. Autorky najčítanejšieho rodičovského blogu v Nemecku ukazujú, ako upokojiť seba a tým aj dieťa. Ak sa obe strany zbavia hnevu a nájdu riešenia, zistia, čo sa deje v srdci a v hlave detí i dospelých.

0 comments on “Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva (Danielle Graf, Katja Seide)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: