Novela

Rozbitý pohár (Alain Mabanckou)

Keď sa povie vydavateľstvo Absynt, väčšina z nás už vie, že ide o kvalitnú knihu. Vo vydavateľstve okrem edície Prekliatí reportéri vychádza aj edícia 100% absynt. Z tejto edície som už veľmi dávno čítala knihu Moruša. Tá bola skvelá. Preto som sa po čase rozhodla opäť siahnuť na knihu z rovnakej edície. Tentokrát ide o novinku Rozbitý pohár, ktorú napísal konžsko-francúzsky spisovateľ Alain Mabanckou.

rozbitý

Knihe je útla, nemá ani dvesto strán. Som si však istá, že vám spríjemní čas lepšie ako hocijaký siahodlhý román.

Príbeh je zasadený do konžského baru s názvom Na sekeru sa nedáva. Majiteľ baru Zaťatý slimák daruje svoju štamgastovi s menom Rozbitý pohár zošit, kam má písať príbehy a osudy z baru, a napísať tak knihu. Aj keď sa Rozbitému poháru do písania veľmi nechce, nakoniec predsalen začne. A tak vznikla kniha, ktorú si môžete prečítať. Dozviete sa o mužovi v pamperskách, alebo aj o Tlačiarovi, ktorý žil vo Francúzsku. Či o žene menom Konvička, ktorú len málokto “preští”. Každá postava má svoj neľahký osud a všetkých spája bar Na sekeru sa nedáva. Niekomu sa budú zdať prezývky a pomenovania trochu bláznivé, ale taká je celá kniha.

…Ježiš, umierajúc na kríži, povedal “Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil”, a šéf černochov povedal “nie, to nie je dobré, je to príliš pesimistické, príliš ufňukané na takého machra, akým bol Ježiš, ktorý mal v rukách takú moc, že to tu mohol celé rozjebať, ďalej”,…

Spočiatku som sa obávala, či ma kniha bude baviť a či sa v nej nestratím. To ma však po pár stranách prešlo. Bála som sa, pretože je napísaná ako jedna veta. Rozdelená iba čiarkami. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať text neprehľadný, veľmi rýchlo si naň zvyknete. Potom už čítate, ako keby išlo o klasické vety oddelené bodkami.

rozbitý02

Kniha obsahuje neskutočné množstvo odkazov na literárne diela, ktoré nájdete na konci vypísané. Taktiež v nej nájdete aj vysvetlenie niektorých narážok, ktoré by sme zrejme pre kultúrne rozdiely nepochopili. Odkazy na knihy mi budú pre budúcnosť určite inšpiráciou na čítanie.

…môžem jednoznačne a bez vychvaľovania poznamenať, že som predsa len prešiel kus sveta a bol by som nerád, keby si o mne niekto myslel, že neviem, čo sa deje mimo mojej rodnej zeme, také zjednodušenie by som neprijal, to, že vo mne kvasí množstvo vypitého vína, predsa ešte neznamená, že som zabudol, čo všetko som v mladosti podnikol, akurát som cestoval bez toho, aby som sa pohol zo svojho rodného kúta, dalo by sa to nazvať cestovaním cez literatúru, …

Mne sa kniha veľmi páčila. Bola to oddychovka, pri ktorej som sa aj zasmiala. Na druhej strane som však aj premýšľala o osudoch, ktoré postretli tieto, pre mňa už blízke, postavičky. Myslím, že reálne odzrkadľuje dianie nielen v Africkom bare. Poukazuje aj na problémy po celom svete. Je však napísaná s takou ľahkosťou a hravosťou, akoby ste v bare Na sekeru sa nedáva sedeli vy sami a rozprávali sa priamo s Rozbitým pohárom. Myslím, že v každej krčme alebo bare by mal byť niekto ako Rozbitý pohár a zapisovať osudy návštevníkov. Dozvedeli by sme určite množstvo pikošiek a zaujímavých osudov :)

Titul: Rozbitý pohár

Originálny názov: Verre Cassé

Autor: Alain Mabanckou

Počet strán: 184

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Absynt

Foto: Drominicka

Za knihu ďakujem skvelému vydavateľstvu Absynt. Kúpiť ju môžete aj priamo u nich:

https://www.absynt.sk/rozbity-pohar

0 comments on “Rozbitý pohár (Alain Mabanckou)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: