Romány Young adult

Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Môže nám chýbať niekto, koho sme nikdy nevideli?

Po knihe Pod maskou som opäť siahla na titul, ktorý sa radí skôr do kategórie Young adult (YA – čiže pre mladšie ročníky ako som ja). Tentokrát ide o knihu Keby som ťa našla autorky Ava Dellaira. Znova môžem úprimne napísať, že neľutujem túto voľbu.

keby02

Angie je mladé sedemnásťročné dievča, ktoré žije so svojou matkou Marilyn. Od nej vie, že jej otec zomrel pri autonehode. Keď sa Angie chce o ňom dozvedieť viac, matka sa takmer vždy zosype, pretože je to pre ňu stále veľká rana. Keď Angie niečo hľadá v maminej zásuvke, natrafí na fotku, kde sú jej rodičia spolu. Na iných fotkách nájde aj malého chlapca. Keď sa na neho Angie matky spýta, tvrdí jej, že je to brat otca Justin a taktiež bol s otcom v aute. Marilyn to opäť iba rozruší a tak sa Angie viac nepýta. Potom si pozerá nové hudobné video na internete a keď už jej klip ide niekoľký krát, všimne si v popise meno Justin Bell. Presne tak by sa mal volať jej strýko, ktorý vraj zomrel. Po menšom pátraní a porovnávaní fotiek si je istá, že Justin žije. Keď jej mama klamala o tom, že jej strýko zomrel, je možné, že klamala aj o smrti jej otca. Vydáva sa preto tajne na výlet do L.A.. Odhodlaná zistiť pravdu a stretnúť svojho strýka a otca.

V knihe sa striedajú dva príbehy. Pátranie mladej Angie a príbeh sedemnásťročnej Marilyn. Na konci knihy sa minulosť stretne so súčasnosťou. Vďaka tomuto prelínaniu príbehov sa vám kniha bude čítať takpovediac sama.

Fotografovanie, píše, považujem za možnosť uchmatnúť si obraz z pazúrov času, ktorý by ho inak odhodil. Fotografia sa dá chytiť do rúk, ukázať niekomu inému, darovať. A zakaždým, keď sa ňu niekto pozrie, vdýchne jej nový život.

keby01

Ak si myslíte, že v knihe pôjde iba o pátranie mladého dievčaťa, tak sa mýlite. Autorka do knihy vniesla veľa krásnych myšlienok a odkazov. Poukazuje aj na veľké množstvo problémov v spoločnosti. Nad väčšinou z nich sa počas čítania určite zamyslíte aj vy. Vcítite sa do mladého dievčaťa, z ktorého matka chce mať stoj čo stoj budúcu herečku. Chce to však aj ona? Alebo by chcela radšej študovať na vysokej škole, len sa to matke bojí povedať? Budete súcitiť so slobodnou matkou, ktorá chce svoje dieťa chrániť, ale až príliš. Až tak, že jej nechce povedať o svojej minulosti. Ďalej si uvedomíte, že vo vzťahu treba aj dávať a nie len sebecky brať. Lebo potom veľmi ľahko prídete o blízkeho človeka a niekedy si to uvedomíte v čase, keď už cesty niet späť. A v neposlednom rade budete uvažovať nad tým, prečo je vo svete problém v tom, že niekto má svetlejšiu pleť a niekto iný tmavšiu.

“Porozprávaj mi o sebe,” vyzve ju Justin a pustí sa do druhého burgera. “Čo ťa baví?”

Angie pokrčí plecami. ” Som dosť nezaujímavá.”

“Nie si. Nikto nie je nezaujímavý. V každom sa skrýva celý jeden svet.”

Počas čítania sa mi viackrát stalo, že mi bolo do plaču. Na konci knihy som už plakala tak, že som ju musela na chvíľu odložiť, lebo cez slzy som nevidela. Veľmi som prežívala osudy, ktoré autorka postavám pripravila. Priznám sa, že som také emócie nečakala. Celý čas som čakala spolu s Angie, či jej otec žije alebo nie. Či sa dozvie chýbajúce odpovede o svojom pôvode alebo nie.

keby03

Keď vychádzajú von z vody, Angie váhavo chytí Sama za ruku. Sam ju neodtiahne. Angie si spomenie, čo jej povedal Justin: všetko je otázka uhľa pohľadu. Ona aj Sam sú iba dvoma kvapkami vody, ale tu, spolu, je z nich oceán.

Knihu jednoznačne odporúčam. Ideálna je ako darček pre mladé dievča vo veku od sedemnásť rokov. Nudiť sa však pri nej nebude žiadna citlivá žena. U mňa jeden z najdojímavejších príbehov, ktoré som v poslednom čase čítala. Aj preto si netreba všímať malú chybičku pri preklade, kde je na strane 219 vymenené meno.

Titul: Keby som ťa našla

Originálny názov: In search of us

Autor: Ava Dellaira

Počet strán: 360

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Ikar – Yoli

Foto: Drominička

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Ikar. Na ich stránke nájdete aj ukážku z knihy a to dokonca aj v audio podobe:

button bux

1 comment on “Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

  1. Spätné upozornenie: Dobrá matka (Sinéad Moriartyová) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: