Romány Young adult

Pod maskou (Senta Andok)

Už dávnejšie som poškuľovala po knihe Pod maskou od mladej slovenskej autorky Senta Andok. Vydavateľstvo Yoli je známe tým, že vydáva knihy pre mladšie ročníky. Aj napriek tomu, že nemám dvadsať, som po knihe siahla a neľutujem to.

pod maskou

Hlavnou postavou príbehu je Peter Hájek, z ktorého sa stal bezdomovec a už štyri roky sa túla ulicami Prahy. Raz sa mu však naskytne nečakaná príležitosť zhodiť zo seba staré a špinavé oblečenie a obliecť sa do luxusu. V tej chvíli sa Petrovi otvára úplne iný svet. Ľudia na ulici sa ho už nestránia, zrazu je ako oni. Hoci stále nemá strechu na hlavou. Lenže to nikto z nich nevie. Bez toho, aby sa o to usiloval, získa prácu. Kolegovia taktiež nevedia, že Peter je bezdomovec a že prespáva na ubytovni so svojim starkým. Problém nastane vo chvíli, keď jeho šéf potrebuje od Petra doklady. Tie Peter nemá. Aby si zachránil vidinu lepšieho života, zoženie si ich narýchlo u takzvaného Kápa. Chlapec bez peňazí sa zaručí, že pre neho splní tri úlohy. Po splnení prvej z nich sa Petrov život opäť zmení úplne naruby. Zvládne splniť aj zvyšné dve, alebo bude v ohrození života? Nechcem písať celý dej, lebo by ste prišli o zážitok z čítania.

V nemom úžase zízal na desiatky svojich odrazov v zrkadlovej sieni. Pripadal si ako na školskom výlete, keď v podobnom dome krivých zrkadiel presedel hodiny. Ako človek zistí, ktorý odraz v zrkadle je ten správny, keď sám seba nikdy nevidel? Ako môže dôverovať vlastnému obrazu?

Priznám sa, že som nevedela, čo môžem od knihy čakať. Na prvý pohľad sa zdá ako horor. Horor to síce nebol, ale nie raz sa mi zatajil dych a písmenka v knihe som hltala rad za radom. Ku koncu knihy som sa dokonca bála čítať ďalej, lebo som mala strach o jednu z postáv.

Počas príbehu sa môžete zamyslieť nad viacerými problémami spoločnosti. Ako jednoducho sa dá zmeniť bezdomovec, ktorého by ste sa stránili, na mladého muža, s ktorým by ste možno zašli na kávu. Ale aj ako ľahko sa dá opiť slávou a aké ťažké je potom skloniť hlavu a priznať si chybu. Prípadne kam až nás dokáže doviesť chuť po pomste.

pod maskou03

Ľudia pokladajú za pravdu to, čo vidia na vlastné oči. Obraz, ktorý pre nich vyzerá tak presvedčivo, že nemôže byť ničím iným iným než pravdou.

Príbeh je napísaný veľmi pútavo. Obzvlášť, keď ide o prvotinu tejto mladej autorky. Zápletka graduje a nenechá vás knihu odložiť. Hoci som ju nepodceňovala, nečakala som, že ma bude až takto baviť. Určite zaujme mladších čitateľov, ale aj starších ako som napríklad ja. Stačí, ak máte radi napätie a kniha vás bez problémov vtiahne do uličiek Prahy.

Za knihu ďakujem projektu Podporujme slovenských autorov.

https://projektpsa.net/o-projekte/

Titul: Pod maskou

Autor: Senta Andok

Počet strán: 368

Rok vydania: 2017

Vydavateľstvo: Yoli

Foto: Drominička

2 comments on “Pod maskou (Senta Andok)

  1. Spätné upozornenie: Zámena (Roman Čerňanský) – Drominicka Číta

  2. Spätné upozornenie: Keby som ťa našla (Ava Dellairová) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: