Detská literatúra

Kúzelná trieda (Zuzana Pospíšilová)

V čase, keď som bola dieťa, som nebola až taký knižný maniak ako teraz. Mala som detské knihy a mám ich doteraz, ale boli to skôr klasické rozprávky. Ale prečo sa nevrátiť do detstva teraz? Aby to nevyzeralo čudne, ešte vždy sa môžem vyhovoriť na môjho syna Mateja.

Do rúk sa mi dostala kniha Kúzelná trieda od Zuzany Pospíšilovej. Je určená pre deti, ktoré sa učia čítať. Vydaná bola v edícii s názvom Čítanie pre prváčikov. Nie je to však kniha výhradne pre nich.

kuzelna01

Kúzelná trieda je príbeh o veľmi neposlušnej triede. Svojho učiteľa nerešpektujú a sám už je unavený a rád by šiel do penzie. Nikto z učiteľského zboru nechce prebrať jeho triedu, lebo je tam vraj veľa nevychovaných žiakov. Ako tak nad tým premýšľa vo svojom kabinete, zrazu sa objaví učiteľka s menom Jazmína Biela, ktorá by chcela jeho triedu učiť. A tak sa vyberú za riaditeľom a Jazmína už na druhý deň začne s výučbou. Keď ide okolo riaditeľ, nestačí sa diviť, že v triede je poriadok a ticho. On však netuší, že Jazmína Biela je kúzelná víla. Deťom sa nová učiteľka páči. Ale stále nevedia, ako je možné, že zrazu vie aj ten najslabší žiak vyrátať príklady z hlavy alebo že im čítanie ide tak jednoducho a plynulo.

kuzelna

Kniha je veľmi milá a pútavá. Deťom sa bude určite páčiť. Som si viac ako istá, že by chceli mať takúto kúzelnú učiteľku aj vo svojej triede. Pretože ja v tom veku by som neváhala. A mať pero, ktoré píše iba správne výsledky, to by som brala aj teraz. Kniha je samozrejme aj poučná. Deti sa naučia, aké výhody ma spolupráca a aj to, že sa treba podeliť. Tak ako deti v knihe, keď našli poklad.

„Nie je to obyčajné pero,“ vysvetlila im pani učiteľka. „Atrament v ňom nikdy nevyschne a okrem toho píše bez chýb. Možno sa vám bude budúci školský rok hodiť pri písomkách,“ dodala s úsmevom.

Nemôžem zabudnúť aj na pekné obrázky ilustrátora Drahomíra Trsťana. Tie sú krásne farebné a veselé a tiež budú deti motivovať k čítaniu.

kuzelna02

Pokiaľ máte deti ešte menšie, tak im môžete z knihy čítať. Predpokladám, že sa tak neskôr nebudú báť školy a učiteľov, ale naopak, budú sa tešiť na svoju kúzelnú učiteľku. Zároveň väčšie deti, ktoré už chodia do školy, si môžu s knihou trénovať čítanie. Písmenká sú dostatočne veľké a príbeh pútavý a plný fantázie. Navyše je kniha delená do viacerých kratších kapitol. Deti si tak môžu dať za cieľ prečítať jednu kapitolu denne. Keďže však má príbeh aj svoje napätie, budú chcieť čítať viac a viac.

Za knihu veľmi pekne ďakujeme vydavateľstvu Grada.

https://www.grada.sk/kuzelna-trieda-10301/

Titul: Kúzelná trieda

Originálny názov: Kouzelná třida

Autor: Zuzana Pospíšilová

Počet strán: 72

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Bambook (Grada Publising a.s.)

Foto: Drominička

Viac o knihe

Napínavý, bohato ilustrovaný príbeh o triede lapajov, ktorí sa zmenia na najlepšiu triedu na celej škole – jedným slovom, na kúzelnú triedu. Ich pani učiteľka je totiž víla a vie čarovať.

Dobrý starý pán učiteľ už na deti nestačí. Chcel by odísť do dôchodku, a tak chce nájsť niekoho, kto by mal jeho žiakov naozaj rád. Raz na dvere kabinetu zaklope veľmi milá mladá dáma, ktorá sa uchádza o miesto učiteľky. Pán učiteľ jej odovzdá svoju triedu a ona tých lapajov zmení na najlepšiu a najmúdrejšiu triedu v celej škole. Bude mať na to rôzne kúzelné metódy… Pôvab knižke dodávajú ilustrácie Drahomíra Trsťana.

2 comments on “Kúzelná trieda (Zuzana Pospíšilová)

  1. Spätné upozornenie: Kúzelná trieda – príbeh pokračuje (Zuzana Pospíšilová) – Drominicka Číta

  2. Spätné upozornenie: Hasičské rozprávky (Zuzana Pospíšilová) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: