Detská literatúra

Hasičské rozprávky (Zuzana Pospíšilová)

Som si istá, že mamičky chlapcov poznajú situácie, keď idú smetiari, bagre, sanitky a hasiči. Vtedy pre deti neexistuje nič iné. U nás je to podobne. Môj syn Matej má práve obdobie, kedy ho zaujímajú „hašiši“. Veľmi sa preto teším, že vyšla kniha Hasičské rozprávky, ktorú napísala Zuzana Pospíšilová. Od tejto autorky som vám už priniesla recenziu na detskú knihu Kúzelná trieda. Bola som si istá, že aj táto kniha bude stáť za to.

DSC_0128 – kópia

Kniha v sebe ukrýva dvadsať samostatných rozprávok. Nie sú závislé od seba a tak si môžete s deťmi prečítať hociktorú, na ktorú budete mať v tej chvíli chuť. Ako je už z názvu zrejmé, každá rozprávka sa točí okolo hasičov a ich práce.

DSC_0135

V rozprávkach vystupujú rôzne postavičky. Od vodníka s čertom, cez obra a škriatka až po slona či mačiatko. Nájdete tu aj veľa ľudských hrdinov či zloduchov. Jednoducho všetko , čo k správnej rozprávke patrí. Nesmie však chýbať to najdôležitejšie. To je ponaučenie. Každá rozprávka poukazuje na iný problém s ohňom alebo na inú krízovú situáciu, s ktorou sa hasiči stretávajú. Napríklad na to, čo môže spôsobiť malá iskrička, alebo na to, čo treba hasiť pieskom a čo vodou. Deti sa dozvedia aj to, že hasiči nielen hasia alebo pomáhajú pri vytopení.

DSC_0132 – kópia

Toto všetko je napísané veľmi zrozumiteľne a deťom sa tak informácie o ohni a jeho nástrahách ľahko dostanú do podvedomia. Každá rozprávka je dlhá „tak akurát“ na čítanie pred spaním. Pokiaľ si deti už vedia čítať samé, pomôžu im väčšie písmenká. Trénovanie čítania tak bude jednoduché, zábavné a miestami aj napínavé.

Ilustrácie v detskej knihe nesmú chýbať. Tu sa o ne postaral ilustrátor Josef Pospíchal a deti rozhodne zaujmú. Sú vtipné, farebné a je ich naozaj dosť. Pri menších deťoch môžete spoznávať alebo si opakovať zvieratka. Nechýbajú žabky, slony, mačky či psy.

DSC_0134 – kópia

Kniha je určená skôr pre chlapcov. Predsa len, hasiči zaujímajú skôr ich. Ale nezabudlo sa v nej ani na dievčatká. Aj pre ne je tu rozprávka s princeznou Júliou alebo o bocianovi. Dokonca aj dospelákom sa príbehy určite zapáčia.  Mne za veľmi páčila rozprávka s názvom Vtipkár a Mačka záchrankyňa. Inými slovami, každý si v knihe nájde to svoje.

Mne sa kniha veľmi páčila. Pekne napísané rozprávky s užitočným posolstvom.  Deti sa naučia, že oheň môže byť aj užitočný, ale aj veľmi nebezpečný. Ktovie, možno aj vďaka tejto knihe sa niektorý chlapec v dospelosti stane práve hasičom.

DSC_0133 – kópia

Knihu si môžete objednať napríklad aj na stránke vydavateľstva:

https://www.grada.sk/hasicske-rozpravky-100005/

Titul: hasičské rozprávky

Originálny názov: Hasičské pohádky

Autor: Zuzana Pospíšilová

Ilustrácie: Josef Pospíchal

Počet strán: 120

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Grada, pod značkou Bambook

Foto: Drominička

4 comments on “Hasičské rozprávky (Zuzana Pospíšilová)

  1. Spätné upozornenie: Záchranárske rozprávky (Zuzana Pospíšilová) – Drominicka Číta

  2. knihu som kúpila na základe tejto recenzie pre svojho malého syna, žiaľ bola to chyba, už dlho som nečítala tak nevhodnú knihu pre malé deti, časti ako: V pekle, Čert Mariáš, Ohnivec sú absolútne nevhodné na čítanie pre malé deti, a už vôbec nie pred spaním,jedine pre rodičov, ktorí by chceli svoje deti strašiť čertom a peklom, ak majú deti radi hasičov, odporúčam knihu Svet hasičov od FONI book, nie sú to síce rozprávkové príbehy, ale užitočné informácie o práci hasičov a rôznych prístrojoch, ktoré používajú, ilustrácie majú tiež veľmi pekné.

    Páči sa mi

    • Dobry deň, mrzí ma, že kniha sa vám nepáčila. Veľa záleží od veku detí a možno aj konkrétnej rozprávky. Tieto sú vhodné aj na samostatné čítanie pre deti, ktoré si chcú trénovať čítanie.

      Páči sa mi

  3. Spätné upozornenie: Policajné rozprávky (Zuzana Pospíšilová) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: