Romány

Mňa si nekúpiš (Vanda Kys)

Vždy si veľmi cením, keď sa na mňa obráti autor  s prosbou o názor na svoju knihu. Je to pre mňa veľká česť. Vážim si dôveru, ktorú do mňa vkladá. Nedávno ma oslovila slovenská autorka Vanda Kys. Do rúk sa mi dostala jej novinka s názvom Mňa si nekúpiš.

DSC_0120

Hana nedávno ukončila vysokú školu a podarilo sa jej zamestnať v prestížnej reklamnej agentúre. Hoci zatiaľ iba ako recepčná. Spolu so svojou kamarátkou Alicou túžili bývať spolu, čo sa im konečne podarilo. To vďaka tomu, že obe mali prácu a odhodlanie si ju udržať. Deň predtým, ako sa mala Hana oficiálne dozvedieť, či si ju v práci nechávajú na stálo alebo nie, dostala za úlohu skontrolovať kancelárie pred odchodom z práce. Náhodou sa však dostala do incidentu s neznámym kolegom. Ďalší deň v práci už mohol byť jej posledný. Na “koberčeku” u personalistky ju zachránil záhadný kolega, z ktorého sa vykľul jej (doteraz) nezvestný šéf. Jej život sa začne uberať úplne iným smerom, ako mala v pláne.

DSC_0122

Príbeh, ktorý autorka prináša, je písaný z dvoch pohľadov. Jeden z nich je Hanin a ten druhý Oliverov. Ja toto na knihách zbožňujem. Je skvelé sledovať dva rôzne náhľady na situáciu. Vďaka tomu sa kniha číta oveľa rýchlejšie, ako by ste chceli.

Premýšľal som nad tým, prečo som ju do tohto všetkého namočil. Do mojej skazenej rodiny, do mojich posratých problémov, ktoré nikdy nemusela mať, keby vtedy nevypadla elektrina. Keby som odolal a nikdy sa jej nedotkol.

Samotný príbeh je klasická lovestory. Ona rozumné dievča z nemajetnej rodiny, on úspešný muž, ktorý mal od malička všetko na zlatom podnose. Ona s ním uzavrie zvláštnu dohodu, hoci ho nenávidí. Časom sa do seba zaľúbia. Medzitým opäť nenávidia a nakoniec príde veľký “happyend”. Možno to znie jednoducho a prvoplánovo, ale mne sa to páčilo. Možno aj preto, že som predtým čítala viac ťažkých kníh. Potrebovala som akúsi čítaciu psychohygienu a oddych, čo mi táto kniha rozhodne dala.

DSC_0117 (1)

Knihe však musím aj čosi vytknúť. V prvom rade písmo v tlačenej verzii. Príliš drobné. Kniha sa veľmi zle čítala. Našťastie som mala možnosť siahnuť po elektronickej knihe. Čiže ak sa pre ňu rozhodnete a máte čítačku, tak odporúčam zvoliť si radšej e-knihu.

Ďalej mi prekážali štylistické a gramatické záležitosti. Napríklad nerozumiem, prečo bolo pri vykaní použité veľké prvé písmeno.  Tak, ako to býva v listoch. Presnejšie, niekde bolo, niekde nebolo. Bez toho, aby to malo nejaký zjavný zmysel. Mala som pocit, že tu zlyhala osoba, ktorá má na starosti korektúry. Ďalej mi trochu prekážalo, že miesto, kde sa odohrával príbeh, bolo nazývané “Mesto”. Pre mňa trochu zvláštne a ťažko sa mi potom predstavovalo, kam je príbeh zasadený. Preto ma prekvapilo, keď v Meste zrazu bolo more. Pritom ja som vo svojej predstave mala celý čas Bratislavu. Čo nakoniec nebola pravda.

DSC_0118

Hoci bol príbeh predvídateľný, neprekážalo mi to. Potrebovala som sa pri knihe odreagovať, preto mi to vyhovovalo. Pokiaľ hľadáte oddychovku, ktorú si dáte tak na jeden až dva hlty, tak ste ju našli. Navyše s krásnou obálkou. Kniha je vhodná aj pre mladšie baby, aj pre tak trochu po tridsiatke, ako som ja. Až na pár detailov sa mi páčila. Bolo v nej všetko, čo v správnej romantike má byť. Zrada, zložitá minulosť, krásny chlap, veľa sexu a samozrejme láska.

Za knihu chcem poďakovať autorke Vande Kys. Držím palce v ďalšom písaní.

Kúpiť si ju môžete ako e-knihu (odporúčam), ale aj ako tlačenú verziu s mäkkou väzbou.

Titul: Mňa si nekúpiš

Autor: Vanda Kys

Počet strán: 244

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Bestseler

Foto: Drominička

1 comment on “Mňa si nekúpiš (Vanda Kys)

  1. Spätné upozornenie: Také klišé! (Vanda Kys) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: