Romány Skutočné príbehy

V každom okamihu sme ešte stále nažive (Tom Malmquist)

V poslednom čase som čítala dosť veľa kníh od severských autorov. Nebolo to inak ani pri ostatnej. Knihu s dlhým názvom V každom okamihu sme ešte stále nažive napísal autor Tom Malmquist. Má nádhernú jednoduchú obálku plnú optimizmu. Tá je však v kontraste s obsahom knihy.

DSC_0103

Tom a Karin čakajú svoje prvé vytúžené dieťa. Budúca mamička sa však necíti dobre. Najskôr príznaky prisudzuje chrípke a neskôr sťažené dýchanie tehotenstvu. Keď sa jej stav začína zhoršovať, rozhodnú sa ísť do nemocnice. Diagnóza všetkých šokuje. Karin ma akútnu leukémiu a ich život začína naberať iný smer. Ich malé dievčatko sa podarí zachrániť včas. Žiaľ Karin svoj boj o život po niekoľkých dňoch prehráva. Pre Toma je to zdrvujúce a jeho život sa ocitá v troskách. Zo dňa na deň sa musí naučiť byť otcom na plný úväzok. Svoje trápenia opisuje práve v tomto románe.

Hneď vám môžem napísať, že nejde o žiadny sladký román so šťastným koncom. Ide o veľmi (pre mňa) depresívny príbeh. Najhoršie na všetkom je, že je reálny. Že sa to stalo a že sa to deje ľuďom okolo nás. Mnohí z nás si niektoré veci v živote neuvedomia skôr, kým sa im nestane tragédia. Táto kniha presne ukazuje, aké ťažké je stratiť niekoho blízkeho a aké náročné je sa s tým vysporiadať. Obzvlášť, keď zostanete len vy a maličké dieťa. Dieťa ktoré ste mali vychovávať spolu.

DSC_0103

Hneď po prvej kapitole som si povedala, že kniha je neskutočne reálna. Pocity, aké prežíva niekto, kto privezie svojho blízkeho do nemocnice a v tej chvíli mu nemá ako pomôcť. Tá bezradnosť, stres a tlak vás dostanú. Tom celý pobyt v nemocnici a  neskôr aj doma opisuje veľmi detailne. Máte pocit, že ste tam s ním a máte potrebu ho objať a utešiť ho. Ako však utešiť muža, ktorý prišiel o svoju milovanú partnerku?

Tom v románe píše aj o časoch, keď sa s Karin zoznámili. Oživuje spomienky na ich spoločné chvíle. Okrem toho čitateľovi približuje vzťahy s rodičmi. Aj vďaka tomu si uvedomíte, že nič nie je ideálne. Ani prílišná opatera o svoje dieťaťa. Potvrdíte si aj to, že alkohol v rodine vie narobiť poriadny neporiadok. To všetko ešte zaklincuje úradná byrokracia.  Tú poznáme všetci, ale s akými nástrahami sa musel popasovať Tom, vám bude ľúto aj za neho.

DSC_0110

Pri čítaní som si musela chvíľu zvykať na úpravu textu. Všetko je v jednej „kope“. Opisy aj dialógy. Po pár stranách som si však na tento štýl postupne zvykla a čítanie už bolo jednoduchšie.  Nenechajte sa odradiť.

Kniha rozhodne stojí za prečítanie. Je tak reálna, že vám je z toho smutno. Hoci v  príbehu je aj jedno svetielko, krásne zdravé dievčatko menom Lívia, viackrát budete mať slzy na krajíčku. Nie raz si poviete, že život je nespravodlivý. Na túto knihu musíte mať chuť. Keď sa však do nej pustíte, tak vás osud Toma bude zaujímať stále viac a viac. Až sa dostanete k dojímavému záveru.

DSC_0107

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Lindeni. Ak máte záujem o prečítanie úryvku, tak môžete tu:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/19916044/v-kazdom-okamihu-sme-este-stale-nazive/

Titul: V každom okamihu sme ešte stále nažive

Originálny názov: I varje ögonblick är vi fortfarande vid liv

Autor: Tom Malmquist

Počet strán: 256

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “V každom okamihu sme ešte stále nažive (Tom Malmquist)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: