Romány

Letný hosť (Alison Anderson)

Hľadala som si knihu, ktorá sa bude hodiť na leto. Do oka mi padol román z vydavateľstva Slovenský spisovateľ. Letný hosť od Alison Anderson vyvoláva príjemný dovolenkový pocit nielen názvom, ale aj krásnou obálkou.

DSC_0138

Počas leta 1988 sa rodina Lintvariovovcov rozhodne prenajať svoje letné sídlo. Ich hosťami sa stáva rodina Čechovovcov z Moskvy. Medzi nimi sa nachádza aj (teraz už slávny ) lekár a spisovateľ Anton Pavlovič. Počas svojho pobytu sa rodiny spriatelia. Veľmi pekné priateľstvo sa začne rodiť aj medzi Antonom a Zinaidou. To je mladá lekárka, ktorá kvôli vážnej chorobe prišla o zrak. Jej vzťah s Antonom Pavlovičom je o to čistejší a úprimnejší. Zinaida si začala písať denník, ktorý je pomáha udržať myseľ v kondícii. Práve z jej denníka sa dozvedáme, ako prebiehalo leto s ich vzácnou návštevou, aký vzťah vznikol medzi ňou a spisovateľom a nechýbajú ani jej myšlienky a postrehy.

DSC_0141

Ak si myslíte, že v tomto príbehu ide iba o priateľstvo Zinaidy a Antona, tak sa mýlite. Odohrávajú sa tu ešte ďalšie dva príbehy. Tie sú zo súčasnosti. Vďaka Anastasii spoznáte prácu prekladateľky a Kaťa vám ukáže ako to funguje alebo nefunguje vo vydavateľstve. Všetky tieto príbehy sú pozoruhodne prepojené a každá ženská hrdinka vo vás vyvolá rôzne emócie. Ale Zinaida, tú budete zbožňovať.

Slová sú len slová, pomyslela si, každé zvlášť nezmenená takmer nič. No ak ich ukladáš jedno za druhým, vytvoríš nielen opis či obraz, ale zároveň spomienku, v ktorej si prítomná ty aj on, napriek tomu, že tieto slová sa netýkajú ani jedného z nás. Čo sú to za čary? (Str. 8)

Chvíľu mi trvalo, kým som sa na knihu naladila. Nie kvôli obsahu, ale kvôli úprave textu. V celej knihe nenájdete úvodzovky, ani vtedy, keď ide o dialógy. Počas čítania však dostanete vysvetlenie, prečo to tak je a po niekoľkých stranách sa do textu dostanete. Aj keď sa musím priznať, že som občas pociťovala zmätok a nevedela som, kto čo rozpráva. Musela som sa viac sústrediť, aby som text pochopila.

DSC_0147

Našincovi môžu robiť problém ruské mená. V tom som mala tiež nejaký čas chaos. Autorka s tým zrejem počítala a vyriešila to šalamúnsky. Na začiatku knihu sú napísané postavy a tak som sa počas čítania ľahko dozvedela, kto je kto.

Posledné kvety vädnú, zo stromov opadáva lístie, začínajú odlietať vtáky. Jeseň – to je ticho, hlboký nádych pred rozlúčkou, posledný pohľad späť v nádeji, že tam niekde ešte zostal maličký kúsok leta. (str. 199)

Väčšina knihy je písaná vo forme denníka a tak sa na svet pozeráte ako Zinaida. Je to veľmi príjemná postava, s ktorou sa vám bude veľmi ťažko lúčiť. Je krehká a zraniteľná, kvôli svojej nevidomosti, ale zároveň je to silná a vzdelaná žena. Jej pokora a dobrosrdečnosť si vás získa.

DSC_0151

Neviem čím to je, ale táto kniha mala v sebe akési čaro. Nie je to žiadny prvoplánový trhák, ale aj napriek tomu sa mi veľmi ťažko odkladala. Hoci som sa na ňu musela sústrediť viac ako pri iných knihách, tak si ma získala. Musím sa priznať, že ku koncu som ju už čítala akosi pomalšie a s väčšími prestávkami. Z jediného dôvodu. Nechcela som, aby skončila. Páčilo sa mi byť v Luke spolu so Zinaidou a jej rodinou a aj so spisovateľom Čechovom.

O tom, že nechcela, aby ju ľudia ľutovali, aby nad ňou súcitne krútili hlavou. Súcit stavia medzi ľudí bariéru, cítite sa odlišní, a pritom nechcete nič iné, len aby sa k vám ostatní správali normálne. (str.291)

Čo dodať na záver? Snáď len toľko, že kniha je skvelá. Treba však mať na ňu čas. Hoci sa zdá, že ide o jednoduché letné čítanie, nečakajte žiadny B-čkový román. Čakajte prvotriednu knihu, ktorá vo vás zanechá silné emócie aj po dočítaní.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Kúpiť si ju môžete ako pevnú väzbu alebo e-knihu.

Titul: Letný hosť

Originálny názov: The Summer Guest

Autor: Alison Anderson

Počet strán: 336

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Letný hosť (Alison Anderson)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: