Detská literatúra

Atlas mesačných dobrodružstiev (Pavel Gabzdyl)

16. júla 1969 sa prvýkrát dotkla noha človeka mesačného povrchu. Pri príležitosti päťdesiateho výročia vychádza množstvo kníh. Nielen pre dospelých, ale pre deti. Jednou z nich je kniha Atlas mesačných dobrodružstiev, ktoré napísal Pavel Gabzdyl.

DSC_0121

Kniha nie je zaujímavá iba svojim obsahom, ale veľkú úlohu zohráva aj jej dizajn. Nachádza sa tu totiž šesť rozkladacích máp, vďaka ktorým bude kniha pre deti zaujímavejšia a interaktívnejšia. Pozor však na menšie deti, tie by knihu mohli ľahko roztrhať. Odporúčam preto prezeranie knihy na zemi alebo na stole. Okrem máp sa v knihe nachádzajú aj drobné zošitky, kde nájdu deti veľa zaujímavostí navyše.

DSC_0125

V úvode knihy sa dozvedia všetky potrebné informácie o Mesiaci. Či už je to vek Mesiaca, vzdialenosť od Zeme alebo jeho veľkosť či samotný vznik. Ďalej sa dočítajú o tom, aký vplyv mal mesiac na ľudí v minulosti a aké legendy a báje o ňom vznikli. Deti sa dozvedia aj to, čo je lunárny cyklus, koľko trvá a samozrejme aj to, aké sú fázy Mesiaca. Pre mňa bol celkom zaujímavý fakt, koľko trvá na Mesiaci deň (nie, naozaj som to doteraz nevedela).

DSC_0124

Ďalšie stránky sa už venujú misiám Apollo. Ako sa Amerika pripravovala na let na Mesiac. Čo je to lunárny modul alebo ako funguje lunárne vozidlo? To všetko sa v knihe deti dočítajú. Navyše sa dozviete aj to, čo prenášalo špeciálne lietadlo s názvom Super Guppy. To čo, bude deti fascinovať je určite časť venovaná rakete Saturn V. Obzvlášť chlapci budú nadšení.

DSC_0126

Ohľadom Misie Apollo 11 sa dozviete vy a aj deti veľa zaujímavých informácií. Napríklad čo robila posádka na Mesiaci počas ich pobytu, aký mali jedálny lístok a ako vznikal TV prenos a aj to, prečo musela byť posádka po prílete v karanténe.  Deti sa dočítajú aj o ďalších misiách, ktoré sú pekne zobrazené aj na mape mesiaca. Mimochodom, viete o tom, že jeden z astronautov si na Mesiaci zahral aj golf?

DSC_0129

Posledné strany sú venované lunárnym robotom. Načo nám slúžia a v čom pomáhajú vedcom. Záver knihy sa zaoberá budúcnosťou Mesiaca. Budeme na Mesiaci ťažiť suroviny? Zavítajú na Mesiac turisti? Bude sa Mesiac využívať ako prestupná stanica pri ceste na vzdialenejšie planéty? Otázky, ktoré sa nám teraz možno zdajú nereálne, ale ktovie.

DSC_0130

Obrázky v knihe má na svedomí ilustrátor Tomáš Tůma a perfektne zodpovedajú textu. Deti tak majú jasnú predstavu o tom, čo čítajú a možno tak lepšie porozumejú informáciám. Na obale knihy je uvedený  vek od 6 rokov. Myslím si však, že je vhodná pre staršie deti. Od veku 9 – 10 rokov je vhodnejšia.

DSC_0122

Kniha bude pre deti skutočným dobrodružstvom. Dovolím si tvrdiť, že zrejme bude baviť skôr chlapcov. Obzvlášť tých, ktorí majú sen sa stať astronautom či vedcom. Množstvo pozoruhodných informácií využijú aj v škole alebo pri návšteve hvezdárne.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros. Vďaka odkazu nižšie môžete do nej nahliadnuť a navyše si ju kúpiť za skvelú cenu:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/21380763/atlas-mesacnych-dobrodruzstiev/

Titul: Atlas mesačných dobrodružstiev

Originálny názov: Atlas měsíčních dobrodružství

Autor: Pavel Gabzdyl

Ilustrácie: Tomáš Tůma

Počet strán: 42

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “Atlas mesačných dobrodružstiev (Pavel Gabzdyl)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: