Detská literatúra

Zvieratá v ohrození alebo ako môžeme pomôcť (Linh Dao, Pavla Hanáčková)

Po nádhernej knihe o zvieracích potomkoch a rodičoch Čo má kengura vo vaku alebo ako zvieratá vychovávajú svoje mláďatá, prichádza vydavateľstvo Albatros s ďalšou knihou od Pavly Hanáčkovej. Tentokrát ide o vážnu tému ohrozenia zvierat. Zvieratá v ohrození alebo ako môžeme pomôcť ukáže deťom zraniteľnosť prírody.

DSC_0108

Knižný trh sa začína stále viac a viac zapĺňať aj knihami o životnom prostredí. Keďže my ľudia ho ničíme, je načase, aby sme sa začali venovať aj jeho uzdraveniu. Toto všetko zostane na pleciach našich detí a preto každá kniha s touto témou je vítaná. Navyše táto je plná prekrásnych ilustrácií, ktoré ma na svedomí Lihn Dao. Okrem toho, že deťom priblížia pri čítaní obsah, tak sú rozkošné a vtipné.

DSC_0110

Čo majú spoločné panda červená, sviňucha kalifornská a koala? Možno to vyznieva ako vtip o zvieratkách. Žiaľ nejde o žiaden vtip. Všetky spomenuté zvieratá sa totiž nachádzajú v Červenom zozname ohrozených druhov. Hneď v úvode knihy sú deti vtiahnuté do problémov, ktorými naša príroda trpí. Najhoršie je, že za väčšinu ohrozenia môže práve človek.

DSC_0113

Ďalšie strany sa už venujú siedmym oblastiam, kde sa ohrozené živočíchy nachádzajú. Kniha tak deti prevedie polárnymi oblasťami, ale aj púšťami. Zistia, prečo sú dôležité pralesy, hory aj trávnaté oblasti. A samozrejme sa ponoria aj pod hladinu oceánu a nazrú aj na korálové útesy. O každej jednej oblasti sa dozvedia všeobecné informácie a čím sú ohrozené. K tomu všetkému sú pridané aj konkrétne živočíchy, ktoré sú na pokraji vyhynutia. Čo sa mi však páči je fakt, že vždy je napísané, ako by sa tomuto stavu dalo predísť.

DSC_0118

Hory samotné by potrebovali úľavu a pokoj, ktoré prinášajú tým, ktorí ich navštívia. (str.18)

Záver knihy radí deťom, ako sa dá prírode pomôcť a ochrániť ju. Možno sa to bude zdať ako drobnosti. Pokiaľ by ale každý z nás urobil nejakú drobnosť, tak by sa na našej planéte určite žilo zo dňa na deň lepšie. Hoci možno nedokážeme zachrániť celý dažďový prales, môžeme zachrániť aspoň svoje okolie.

DSC_0114

Nesmierne sa teším, že takéto knihy sa dostávajú medzi deti. Som si istá, že majú zmysel. Táto kniha dá veľa nielen deťom, ale aj nám dospelým. S deťmi môžete diskutovať a rozoberať konkrétne problémy a možno sa inšpirujete a vytvoríte si vlastný projekt na záchranu životného prostredia vo svojom okolí. Kniha je určená pre deti od 6 rokov. Obrázky sa však budú páčiť aj tým menším.

DSC_0117

Kniha je krásna a teším sa, že sa mi dostala do rúk. Čarovné obrázky si vás aj vaše deti podmania. Čo je však najdôležitejšie, čítanie tejto knihy má zmysel. Hoci by sa do detského podvedomia dostala iba štipka toho, čo sa v knihe píše. Ja však verím, že vďaka uvedomelým rodičom sa deti začnú správať k prírode s oveľa väčšou úctou a nebudú ju brať ako samozrejmosť. Pokiaľ je možnosť priviesť deti na túto cestičku vďaka knihe, tak prečo nie?

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros. Prelistovať si ju môžete na odkaze:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/21227103/zvierata-v-ohrozeni-alebo-ako-mozeme-pomoct/

Titul: Zvieratá v ohrození alebo ako môžeme pomôcť

Autor: Pavla Hanáčková

Originálny názov: Ohrožená zvířata

Ilustrácie: Linh Dao

Počet strán: 36

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “Zvieratá v ohrození alebo ako môžeme pomôcť (Linh Dao, Pavla Hanáčková)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: