Trilery

Nezvestná (Christian White)

Sú knihy, ktoré čítam dlhšie a sú také, ktoré zhltnem za dva večery. Do tej druhej skupiny patrí aj kniha Nezvestná, ktorú napísal Christian White. Ide o autorovu debutovú knihu, ale rozhodne stojí za to.

DSC_0100 – kópia

Kim Leamyová pracuje ako učiteľka fotografie v Melbourne. Počas prestávky si k nej prisadne neznámy muž a ukáže jej fotku dievčatka, ktoré by jej malo byť povedomé. Muž tvrdí, že dievčatko s menom Sammy Wentová zmizlo pred dvadsiatimi ôsmimi rokmi. Kim ho nasmeruje na svoju kolegyňu, ktorá učí kriminológiu. On však tvrdí, že za Kim prišiel správne. Muž je presvedčený, že práve ona je zmiznuté dievčatko z Mansonu v Kentucky. Hoci sa to  zdá Kim spočiatku ako nezmysel, opäť sa stretne s neznámym mužom. Nejasné okolnosti a nové skutočnosti, ktoré jej oznámi ju vedú z Austrálie priamo do Ameriky. Tam začína rozplietať príbeh zmiznutého dievčatka. 

DSC_0104 – kópia

V knihe sledujeme prelínanie dvoch príbehov. Jeden sa odohráva v súčasnosti, kde sa Kim dozvedá, že by mala byť nezvestným dievčatkom. Druhý príbeh je z minulosti a objasňuje dianie po náhlom zmiznutí Sammy. Obe rozprávania do seba úžasne zapadajú. To je jeden z dôvodov, prečo sa nedá od knihy odtrhnúť. Dočítate kapitolu z minulosti so šokujúcim koncom. Potom sa prehupnete do súčasnosti. Kapitola opäť skončí tak, že sa k jej pokračovaniu musíte prelúskať minulosťou. A takto dokola, a zrazu ste na konci knihy.

Zmizla. To slovo mu vŕtalo v hlave, dorážalo doňho ostrými tesákmi, nie a nie prestať. Slová ako nezvestná, unesená aspoň dávali nádej na šťastný koniec. Nepočúvali sa dobre, ale nebolo v nich nič definitívne. Slovo zmizla bolo však hnusné. Znamenalo, že sa Sammy už nevráti. (str. 207)

Výber zápletky o nezvestnom dievčati nebol až taký výnimočný. Veľa kníh vychádza z podobnej témy. Neskôr to samotný autor píše aj v doslove knihy. Môžem však s čistím svedomím napísať, že kniha nie je tuctová. Zvraty, ktoré v príbehu nájdete, vás dostanú. Veľmi ma zaujalo aj pozadie náboženskej sekty či homosexuálna téma. Toto robí príbeh iným. Navyše, keď som si už myslela, že všetko sa vyriešilo a príde už iba “happyend”, dostal ma záver, ktorý som absolútne nečakala.

DSC_0106 – kópia

Ak hľadáte psychologický triler, ktorý vás vtiahne od prvej stránky a nepustí až do konca, práve ste ho našli. Kniha Nezvestná je naozaj chytľavá. Je napínavá, plná zvratov, pri ktorých sa vám zastaví srdce. Dychtivo sa budete chcieť dočítať k záveru a zistiť, ako a prečo sa to všetko stalo. Vydavateľstvo Tatran opäť nesklamalo pri výbere zahraničného titulu.

Za recenzný výtlačok veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Ukážku z knihy si môžete prečítať na tomto odkaze:

http://www.slovtatran.sk/knihy/novinky/nezvestna-#ukazka-z-knihy-

Titul: Nezvestná

Originálny názov: The Nowhere Child

Autor: Christian White

Počet strán: 300

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

1 comment on “Nezvestná (Christian White)

  1. Spätné upozornenie: Manželka a vdova (Christian White) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: