Romány

Motýľ a husle (Kristy Cambronová)

Po dlhšom čase som opäť siahla po knihe, ktorej témou je druhá svetová vojna a koncentračné tábory. Dielo Motýľ a husle od Kristy Cambronovej spája vojnu a umenie.

DSC_0647

V knihe sa prelínajú dva príbehy. Jeden zo súčasnosti a jeden z obdobia druhej svetovej vojny. Sera James pracuje v galérii a dáva dohromady diela, ktoré znázorňujú obdobie holokaustu. Obzvlášť by chcela získať obraz, na ktorom je vyobrazená huslistka s číslom na ruke a holou hlavou. Videla ho v detstve a jej snom je vidieť ten obraz znova. Keď sa jej cesta skríži s Williamom Hanoverom, zisťuje, že obraz hľadá aj on. Jeho k tomu vedie pozostalosť jeho otca. Pri pátraní po obraze sa dozvedáme dojemný príbeh záhadnej huslistky Adele. Je miláčikom viedenského orchestra. Ako sa však tak krásne a privilegované dievča dostane do Osvienčimu?  A ako sa dostala na plátno obrazu?

DSC_0651

O ťažkom osude mladej huslistky si musíte prečítať sami. Nerada by som vás ukrátila o čitateľský zážitok. Vďaka tomu sa dozviete, ako sa z naivného dievčaťa stane zrelá a skúsená žena. Tá je ochotná čeliť všetkému zlu, ktoré sa jej postavilo do cesty.

Keď hrala naposledy, mala na sebe satén a perly a počúvala ju plná sála najvyberanejších hostí Tretej ríše. Teraz hrala v špine a pohyby jej rúk vírili vo vzduchu pach plesne. Napriek tomu hrala najlepšie ako vedela, pretože tušila, že od toho závisí veľa. (str.101).

Kniha sa mi čítala veľmi dobre a to aj napriek téme, ktorá v nej dominuje. Boli momenty, kedy som mala na Adele ťažké srdce kvôli jej naivite. Postupne sa z nej však stávala stále silnejšia a silnejšia žena. A to nielen pôsobením koncentračného tábora, ale aj jej viery v Boha. Viery v niečo lepšie.

DSC_0653

Vydavateľstvo i527.net je známe tým, že ich knihy nesú v sebe posolstvo kresťanstva. Výnimkou nebola ani táto kniha. Ani pokiaľ nie ste veriaci človek, tak sa knihy nemusíte báť. Hoci je Boh spomínaný viackrát, tak to nie je žiadnym spôsobom nabádajúce na vieru. Zanechá však vo vás veľa myšlienok, ktoré možno pomôžu prehodnotiť aj váš spôsob života.

Čítala som už veľa kníh s témou holokaustu, ale zatiaľ v žiadnej nebol spomínaný Osvienčimský orchester. Kniha síce neopisuje skutočný príbeh, ale autorka sa inšpirovala skutočnou históriou.  Pripravte sa na dojímavý príbeh, kde dominuje láska, nádej a odhodlanie prežiť. Navyše má kniha prekrásnu obálku. Ak teda radi čítate príbehy z druhej svetovej vojny, tak sa vám bude páčiť aj kniha Motýľ a husle. Dokonca je vhodná aj pre čitateľky, ktoré môžu mať strach z takejto témy.

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

Knihu si môžete zakúpiť na tomto odkaze:

http://bit.ly/30KRF7P

Titul: Motýľ a husle

Originálny názov: The Butterfly and the Violin

Autor: Kristy Cambron

Počet strán: 302

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: i527.net

Foto: Drominička

0 comments on “Motýľ a husle (Kristy Cambronová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: