Detská literatúra

Tajný život mäsožravých rastlín (Elena Finová, Rossella Trionfettiová)

V detskom oddelení kníhkupectiev nájdete množstvo kníh o zvieratkách, ale aj o rastlinách. Nie som si však istá, či doteraz bola na trhu kniha, ktorá sa venuje výlučne mäsožravkám. Ak nebola, tak už je. Tajný život mäsožravých rastlín napísala Elena Finová. Vďaka tejto knihe zažijú deti fascinujúce dobrodružstvo zo sveta nezvyčajných rastlín.

DSC_0140

Viete, čo majú spoločné mäsožravé rastliny s Charlsom Darwinom? Áno, presne ten Darwin, ktorý oboznámil svet s evolúciou. On sa totiž pri výskume evolúcie venoval aj týmto rastlinám a v roku 1875 vyšla jeho kniha s názvom „Hmyzožravé rastliny“. Odvtedy sa už tejto téme začína venovať viac vedcov. Vďaka nim dnes vieme, že existuje veľmi veľa druhov po celom svete.

„Niekedy mám pocit, že rosnička je v skutočnosti zviera v prestrojení!“ Ch. Darwin

DSC_0141

V knihe sa dozviete niečo z histórie. Dozviete sa aj to, prečo sú vlastne mäsožravé rastliny mäsožravé. Deti budú určite fascinovať informácie o tom, ako rastlinky lákajú hmyz, ktorý chcú skonzumovať. Je to na vôňu, na sladký nektár alebo stačí to, že je rastlinka farebná? To všetko si deti môžu prečítať.

DSC_0143

Ďalej sú v knihe spomínané jednotlivé druhy. Deti spoznajú mucholapku, rosičky a tučnice, nevynechajú ani krčiažniky a bublinatky. Pri každej je množstvo užitočných a hlavne zaujímavých informácií a pikošiek. Vedeli ste napríklad, že z rosičky sa vyrába sirup proti kašľu. A čaj z jej listov je vynikajúci pri problémoch s astmou a prieduškami? O takéto zaujímavosti v knihe nie je núdza. Nechýba dokonca ani podrobný a zrozumiteľný popis, ako rastlinka „zje“ svoju korisť.

Pre mňa bolo zaujímavé aj čítanie o nocľažníkoch a spolubývajúcich, ktorých rastlinky majú. Netušila som, že netopier môže spolu s tropickými krčiažnikmi vytvárať obojstranne výhodnú spoluprácu.

DSC_0144

V knihe nájdete aj veľkú mapu, ktorá deti informuje o tom, kde je prirodzený výskyt tej ktorej rastlinky. Upozorňuje však aj na to, aby mladí prieskumníci rešpektovali toto rozmiestnenie a nenarúšali prírodu tým, že si jednoducho budú privážať rastlinky z iných kútov sveta. Rastlinky sa aj u nás dajú ľahko kúpiť v obchode. Tomu sa venujú posledné stránky knihy. Mladý čitateľ sa dozvie, ako sa o rastlinku starať. Koľko potrebuje vody, koľko svetla a akú pôdu. Aby toho nebolo málo, tak ešte získa aj rady, ako sa stať odborníkom na tieto rastlinky.

Okrem vskutku zaujímavých informácií nájdete v knihe aj veľmi milé ilustrácie. Kniha hýri farbami a to bude deti fascinovať ešte viac. Knihu zilustrovala Rossella Trionfettiová a sú naozaj úžasné.

DSC_0145

Ak ste doteraz nemali doma mäsožravú rastlinku, môžete si byť istý, že po tejto knihe ju mať budete. Sama premýšľam, že by som si jednu zaobstarala. Kniha je vhodná skôr pre väčšie deti. Od 8 až 9 rokov. Tieto deti by sa už vedeli o rastlinku postarať aj samé. Mohol by to byť celkom zaujímavý darček k sviatku. Kniha spolu s rastlinkou. Ak siahnete po tejto knihe, tak nebudete ľutovať. Sama som sa dozvedela množstvo informácií, ktoré som ani len netušila. Som si istá, že deti by si podmanila ešte viac.

Knihu nájdete aj na eshope vydavateľstva Grada:

https://www.grada.sk/tajny-zivot-masozravych-rastlin-100004/

Titul: Tajný život mäsožravých rastlín

Originálny názov: Manuale delle piante carnivore per giovani esploratori

Autor: Elena Fin

Ilustrácie: Rossella Trionfetti

Počet strán: 48

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Bambook

Foto: Drominička

0 comments on “Tajný život mäsožravých rastlín (Elena Finová, Rossella Trionfettiová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: