Detská literatúra

Záchranárske rozprávky (Zuzana Pospíšilová)

Autorku detských kníh Zuzanu Pospíšilovú už možno poznáte. Niekoľko recenzií som vám priniesla aj ja. Tentokrát by som vám rada priblížila knihu Záchranárske rozprávky. Hodí sa do série Hasičské rozprávkyPolicajné rozprávky.

DSC_0198

Záchranárske rozprávky malému čitateľovi prinášajú dvadsať rozprávok na viac ako sto stranách. Ide teda o knihu, ktorú dieťa neprečíta na jedno posedenie. Niektoré rozprávky sú dlhšie, iné kratšie. Ak si dieťa číta už samé, môže sa ľahko rozhodnúť, ktorú si vyberie. Rozprávky na seba nenadväzujú.

Ak už máte prečítané predchádzajúce knihy zo série – o hasičoch a policajtoch, zrejme budete očakávať, že tentokrát to bude iba o záchranároch. Záchranári v knihe sú, ale nie sú jediní, kto bude zachraňovať.

DSC_0202

V predslove knihy je všetko objasnené. Autorka sa v nej zamerala na to, aby sa malí čitatelia naučili správne telefónne čísla pre prípad potreby. Všeobecná 112-tka, ale aj hasiči s číslom 150, záchranka so 155 a nakoniec aj policajná 158. Pod nadpisom každej rozprávky je ilustrované číslo záchrannej zložky, ktorá sa v rozprávke nachádza. Niekde sú to iba policajti a v inej aj všetky spolu.

DSC_0200

Čísla sú často spomínané aj v samotnej rozprávke a tak sa deťom vryjú do pamäti. Pokiaľ rozprávky čítate s deťmi, môžete si po každej zopakovať, aké záchranné zložky sa v rozprávke vyskytli a aké majú telefóne číslo. Skontrolujete si tak pozornosť detičiek a navyše si zopakujete dôležité čísla. Navyše majú rozprávky aj ponaučenia, o ktorých si môžete s deťmi pohovoriť

Rozprávky nie sú ani príliš krátke a ani dlhé. Vhodné aj pre malého čitateľa. Ani v tejto rozprávkovej knihe nechýbajú veselé ilustrácie, ktoré krásne dotvárajú každý príbeh. Postarala sa o ne Zdeňka Študlarová.

DSC_0201

Záchranárske rozprávky sú skvelou zmesou príbehov o policajtoch, hasičoch a záchranároch. Poučné príbehy sú pretkané vtipom a dávajú dôraz na zapamätanie dôležitých čísiel pre prípad núdze. Kto už pozná predošlé knihy od Zuzany Pospíšilovej, vie čo môže od knihy očakávať. U nás doma už bola niekoľkokrát čítaná pred spaním. Verím, že aj tieto príbehy si nájdu svojich priaznivcov. Oproti predošlým knihám, ktoré sa mi zdali vhodné skôr pre chlapcov, sú tieto rozprávky obohatené aj o víly. Takže na svoje si prídu aj dievčatká.

DSC_0199

Knihu si môžete pozrieť aj na stránke vydavateľstva:

https://www.grada.sk/zachranarske-rozpravky-100023/

Titul: Záchranárske rozprávky

Originálny názov: Záchranářské pohádky

Autor: Zuzana Pospíšilová

Ilustrácie: Zdeňka Študlarová

Preklad: Zuzana Kováčiková

Počet strán: 112

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Bambook

Foto: Drominička

0 comments on “Záchranárske rozprávky (Zuzana Pospíšilová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: