Romány

Karamela (Peter Zeman)

Popri zahraničnej beletrii sa snažím čítať aj slovenských autorov. Mám už medzi nimi svojich obľúbencov. Rada si však prečítam aj knihu od niekoho (pre mňa) menej známeho. Taká bola aj kniha Karamela od autora Petra Zemana.

DSC_0177

Peter Reichel je hovorcom štátnej inštitúcie, ktorá ma na starosti sociálne a rodinné záležitosti. Tragédie, ktoré sa dejú malým deťom kvôli im rodičom, týranie či nelegálne adopcie. To všetko sa okolo Petra deje a po rokoch na mieste hovorcu mu to začína prerastať cez hlavu. Stále častejšie sa utieka k alkoholu. Po nevydarenom mileneckom vzťahu a vyhorení v práci sa rozhodne skončiť a začať niekde odznova. Problémy z minulosti si ho však nájdu aj za hranicami Slovenska, kde sa rozhodne usadiť.

Písmená motta “pomáhať a chrániť” sa zbabelo stratili za prvým rohom. Nepomohli. Neochránili. Prišli neskoro. (str.13)

V začiatku knihy som mala chvíľu problém naladiť sa na jazykový prejav autora. Ten je o čosi kvetnatejší ako býva zvykom. Vyžadovalo to o niečo viac sústredenia. Samotný príbeh ma však hneď zaujal. Námet knihy je inšpirovaný skutočnými udalosťami a aj niekdajšia práca autora v pozícií hovorcu dáva príbehu punc uveriteľnosti.

DSC_0174

Autor poukazuje na to ako to funguje/nefunguje na sociálnych úradoch. Ako sa vedenie snaží ututlať problémy, ako jednoducho sa vina hodí na jedného pracovníka. A čo ak je ten pracovník známy niekoho na vyššej pozícii? Vtedy sa iba presunie inam a problém je vyriešený. Autor sa nevyhol ani problematike korupcie. Najviac zrejme zarazí čitateľa fungovanie nelegálnych adopcií slovenských detí.

Hlavná postava Petra prechádza počas príbehu zmenou. Od upadajúceho alkoholika po zodpovedného muža, ktorý sa nebojí čeliť problémom a následkom minulosti. Páčilo sa mi aj ako v tomto príbehu zapôsobila karma. Vráti sa každému všetko zlé čo spravil?

DSC_0173

Od knihy Karamela som nemala príliš veľké očakávania, ale musím uznať, že ma pozitívne prekvapila. Peter Zeman prenesie čitateľa do zákulisia fungovania úradu a je len na čitateľovi, či bude príbehu veriť alebo nie. Veľmi dobre vystavaný príbeh vás udrží v napätí až do samotného záveru. Viackrát ma odhalenie v deji prekvapilo a tým som mala potrebu čítať ďalej a ďalej. Nemôžem povedať, že je to najlepšia kniha, akú som od slovenského autora čítala, ale rozhodne nepatrí k tým najhorším. Kto má chuť na príbeh, ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami, tak Karamela je to pravé. Miestami si budete klásť otázku, či sa niečo také desivé naozaj deje.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu. Viac o knihe a autorovi nájdete tu:

https://www.inspirapublishing.eu/p/208/karamela

Titul: Karamela

Autor: Peter Zeman

Počet strán: 304

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Inspira Publishing

Foto: Drominička

0 comments on “Karamela (Peter Zeman)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: