Detská literatúra

Tvoríme: Maľuj rukami (Maité Balartová)

Mám doma malého nezbedníka. Väčšinu času sa snažíme byť vonku. Počasie si však nevyberieme a občas uviazneme doma. Nie som veľký zástanca pozerania televízora a tak si buď čítame knihy alebo tvoríme. Nepatrím však k veľmi kreatívnym maminkám a tak si pomáham, ako viem. Veľkou pomôckou je aj pracovný zošit od Maité Balartovej s názvom Maľuj rukami.

DSC_0204

Ako už hovorí samotný názov, kniha sa venuje maľovaniu pomocou rúk. Pri tvorbe obrázkov využijú deti jeden prštek, ale aj celú dlaň. Hneď v úvode knihy je vysvetlené, ako si prsty a dlaň maľovať a aj ako s knihou pracovať. Po prečítaní základných pravidiel sa môžete s deťmi pustiť do tvorenia a užiť si kopu zábavy.

DSC_0208

Môj syn ma necelé tri roky a nebola som si istá, či bude táto kniha vhodná už aj pre neho. Moje pochybnosti rozhodne neboli na mieste. Ešte len kniha prišla, už sa mu páčili obrázky. Keď som mu vysvetlila, že obrázky vznikajú pomocou rúčky a prštekov, nevedel sa dočkať, kedy budeme niečo také robiť aj my.

DSC_0213

Doma sme mali farby, ktoré sú priamo na maľovanie prstami. Použiť môžete aj vodové farby, ktoré ľahšie zmyjete. Ako prvého sme maľovali mravca. Šli sme krok za krokom a vznikol z toho celkom zaujímavý výtvor. Tu som však narazila na menší (aj keď nie príliš závažný) problém. Kroky v knihe sú síce popísané detailne, ale každý rozdielnou farbou. Pokiaľ sa neviete dočkať, tak ako ja, a nevšimnete si, ako ma vyzerať výsledok, tak sa môže stať, že namiesto jednofarebného zvieratka máte dvojfarebné. Nebola to však žiadna katastrofa a Matejko sa tešil, že môže tvoriť viacerými farbami. Odporúčam pozrieť najskôr celý návod a až potom maľovať.

DSC_0210

V pracovnom zošite je toho naozaj veľa. Deti sa naučia robiť prasiatko, kravičku, líšku či ťavu. Nechýba ani zajac, slon, ježko a dokonca ani somárik. Každé zvieratko má svoju stránku. Väčšinou je nutné ešte dokresliť pár detailov. To buď zvládnu deti samé alebo im pomôže dospelý. V knihe sa nachádza aj pár samostatných strán, kde si deti môžu namaľovať vlastné scény so zvieratkami, ktoré sa už naučili.

DSC_0209

Knihu/pracovný zošit Maľuj rukami môžem iba odporúčať. Okrem toho, že strávite čas so svojimi deťmi, tak sa niečo zábavne a kreatívne naučíte. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že deti to baví. Aj keď u nás bola najzábavnejšia vlhčená utierka, ktorá po niekoľkých obrázkoch hýrila všetkými farbami. Aj keď sú v knihe predpísané farby na konkrétny obrázok, ja som synovi v tomto smere nechala voľný výber a jemu sa to veľmi páčilo. Som si istá, že keď už minieme stránky v  zošite, tak budeme tvoriť aj naďalej a necháme sa inšpirovať predlohami. Za mňa veľké odporúčanie, možno aj do škôlok či centier pre deti. Vhodné pred deti od troch rokov.

DSC_0215

Inšpirujte sa na stránke vydavateľa:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/21711027/tvorime-maluj-rukami/

Titul: Tvoríme: Maľuj rukami

Originálny názov: Mon grand livre pour peindre avec les mains

Autor: Maité Balart

Preklad: Kristína Hečková

Počet strán: 56

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Fragment

Foto: Drominička

0 comments on “Tvoríme: Maľuj rukami (Maité Balartová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: