Romány

Pre Emily (Katherine Slee)

Som si istá, že okolo knihy Pre Emily od autorky Katherine Slee v kníhkupectve neprejdete bez povšimnutia. Prenádherná obálka vás núti knihu minimálne vziať do ruky a poobzerať si ju. Je jedna z najkrajších, aké som doteraz videla. Preto som sa trochu obávala, či bude stáť za to aj príbeh, ktorý v sebe ukrýva.

DSC_0228

Emily je vnučkou nedávno zosnulej autorky detských kníh Catriony Robinsonovej. Emily na knihách pracovala spolu s ňou. Ona ich ilustrovala a stará mama vytvárala príbeh. Po smrti Catriony vedie Emily samotársky život. Catriona vedela, že Emily nebude chcieť opustiť svoje istoty a pred smrťou ešte pripravila úlohy, ktoré musí vyriešiť. Podarí sa Emily oslobodiť od minulosti a otvoriť sa novým možnostiam svojho života?

DSC_0218

Autorka, ktorá je aj členkou Mensy, si pre čitateľa pripravila veľmi príjemný príbeh. Nečakajte nič dramatické, ani nudné. Je to niečo medzitým. Príbeh plynie s ľahkosťou a spolu s Emily lúštite indície, ktoré jej Catriona zanechala u svojich verných priateľov. Cestujete spolu s ňou z Londýna, cez Paríž  až do Ríma.

Človek by mal ľutovať to, čo urobil, nie to, čo neurobil. (str. 62)

Ja som si postavu Emily obľúbila. Verila som, že sa jej podarí oslobodiť z pazúrov minulosti. Chápala som jej úzkosť aj traumy. Niekedy som sa chcela spolu s ňou uzavrieť pred svetom. Mala som pocit, že ju treba objať a pomôcť jej. Našťastie na to myslela aj jej stará mama a pomohla jej doslova zo záhrobia.

DSC_0224

Zaujímavým prvkom v knihe sú vtáky. Okrem toho, že každá kapitola začínala ilustráciou niektorého z nich, vždy bol v kapitole aj spomenutý. V závere knihy je aj vysvetlený ich symbolický význam. Aj preto sa obálka Jozefa Dobríka tak dokonale hodí k príbehu.

DSC_0226

Román Pre Emily v sebe ukrýva jednoduchý príbeh, ktorý si radi prečítate ako oddychovku po náročnom dni. Aj keď je jeho súčasťou smrť blízkej osoby a traumy z minulosti, kniha vás naplní nádejou v lepší zajtrajšok. Pripravte sa na dobrodružstvo spolu s „vtáčkarkou“ Emily. Miestami dojímavý príbeh sa mi páčil, aj keď nebol dramatický, či vzrušujúci. Som rada, že som spolu s Emily preletela toľkými miestami.

Úryvok z knihy si môžete prečítať na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22262072/pre-emily/

Titul: Pre Emily

Originálny názov: For Emily

Autor: Katherine Slee

Preklad: Alena Redlingerová

Počet strán: 288

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

2 comments on “Pre Emily (Katherine Slee)

  1. O knihe som už počula, videla som ju na internete medzi novinkami a presne – hneď ma zaujala obálkou. Nie je to síce žáner, aký bežne čítam, ale možno po nej niekedy siahnem 🙂

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: